Argentina Díaz Lozano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Argentina Bueso Mejía
U lind në(1912-12-15)15 dhjetor 1912
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Tegucigalpa, Honduras
KombësiaHondurane
Emrat e tjerëArgentina Díaz Lozano
Profesionishkrimtare, aktiviste e të drejtave të grave, aktiviste për te drejtën e votës së grave, diplomate
Vite aktiviteti1943–1999

Argjentina Díaz Lozano (1912-1999) ishte pseudonimi i shkrimtares hondurane Argjentina Bueso Mejía. Ajo ishte një gazetare dhe noveliste, e cili shkroi në stil romantik me temë feministe. Ajo fitoi çmime të shumta për librat e saj, duke përfshirë "Golden Quetzel" nga Guatemala, "Çmimi Kombëtar i Letërsisë Hondurane Ramón Rosa" dhe "Order Cruzeiro do Sud" nga Brazili. Ajo u pranua në Academia Hondureña de la Lengua dhe është e vetmja grua në Amerikën Qendrore, vepra e së cilës ka qenë zyrtarisht pretendente për një Çmim Nobël për Letërsi.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ditëlindja e Argentina Bueso Mejía është cituar si 1909, 1910[1] dhe 1917,[2] por në përgjithësi është pranuar si 15 dhjetor 1912, në Santa Rosa de Copan, Honduras nga prindërit Manuel Bueso Pineda (biznesmen) dhe Trinidad Mejía.[3][4][5] Ajo mori mësimet në Coligio Maria Auxiliadora në Tegucigalpa ndërmjet viteve 1925 dhe 1928 dhe pastaj përfundojë arsimin e saj të mesëm në Holy Name Academy në Tampa, Florida. Në vitin 1929, ajo u martua me Porfirio Díaz Lozano [6] dhe mori të dy mbiemrat e tij për emrin e saj letrare. Ajo u diplomua me një diplomë në gazetari nga Universidad de San Carlos de Guatemala.

Pas tërmetit të Guatemalës 1974, Díaz Lozano e bëri shtëpinë e saj në Antwerp dhe udhëtoi mes Belgjikës dhe Guatemalës, duke vazhduar të botojë në vitet 1990. Në shkurt të vitit 1999 ajo vendosi të marrë një udhëtim në atdheun e saj në Honduras.

Díaz Lozano ka vdekur më 13 gusht të vitit 1999 në Tegucigalpa, Honduras.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1944: Romani më i Mirë, Peregrinaje, Latin American Novel Contest Pan-American Union and Farrar & Rinehart
 • 1964: Libri i Vitit, Mansión in la bruma, Golden Quetzel (Guatemala)
 • 1968: Çmimi Kombëtar i Letërsisë Hondurane "Ramón Rosa" dhe pranoi në Academia Hondureña de la Lengua
 • 1968: Urdhëri Cruzeiro do Sud, Brazil
 • 1974 Konsideruar për një Çmim Nobel për Letërsi

Vepra të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Perlas de mi rosario (cuentos) Tegucigalpa, Honduras: Talleres Tipográficos Nacionales (1930) (në spanjisht)
 • Luz en la senda, novela Honduras: Tipográficos Nacionales, (1937) (në spanjisht)
 • Método de mecanografía al tacto Guatemala: Talleres del Centro editoriale (1939) (në spanjisht)
 • Topacios, cuentos Tegucigalpa, Honduras: Editorial Calderón (1940) (në spanjisht)
 • Peregrinaje Santiago, Kili: Zigzag (1944) (në spanjisht)
 • Enriqueta and I New York: Farrar & Rinehart, Inc. (1944) (në anglisht)
 • Mayapán: novela histórica Guatemala: Editorial del Ministerio de Educación Pública (1950) (Në spanjisht) (Ribotuar në anglisht nga Indian Hills, Kolorado: Skifter e Wing Press (1955))
 • 49 días en la vida una mujer: novela histórica México: Editora Latino Americana (1956) (në spanjisht)
 • Amberes en sit sueños Anwerp: s.n., (1960) (në spanjisht)
 • Il faut vivre Bruksel: Simone Eva Landercy (1960) (në frëngjisht)
 • Sandalias sobre Europa Guatemala: Asociación de Autores y Amigos del Libro Nacional (1964) (në spanjisht)
 • La maison dans la brume: roman Bruksel: Simone Eva Landercy (1964) (në frëngjisht)
 • Fuego en la ciudad; novela histórica México: B. Kosta-Amie (1966) (në spanjisht)
 • Aquí viene un hombre; biografía de Clemente Marroquín Rojas, político, periodista y escritor de Guatemala México: B. Kosta-Amie (1968) (në spanjisht)
 • Aquel año rojo: novela México: B. Kosta-Amic (1973) (në spanjisht)
 • Efrani las doce ... y noche de: un amor y una época: novela México: B. Kosta-Amic (1976) (në spanjisht)
 • And we have to live = Y tenemos que vivir Palos Verdes, Caifornia: Morgan Press (1978) (në anglisht) dhe Guatemala: Editoriali "José de Pineda Ibarra" (në spanjisht)
 • Ciudad errante (el hombre mëkat edad): novela en escenario histórico México: B. Kosta-Amic (1983) (në spanjisht)
 • Caoba y orquídeas: novela Guatemala: CENALTEX, Ministerio de Educación (1986) (në spanjisht)
 • Ha llegado una mujer México: Redaksisë Diana (1990) (në spanjisht)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gaitán Guzmán, Nery Alexis (2008). "Bibliographic Index of the Honduran Short Story" (PDF). Cervantes Virtual (në spanjisht). Honolulu, Hawaii: Atlantic International University. fq. 69. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 tetor 2015. Marrë më 23 korrik 2015.
 2. ^ Escobedo, Juan Carlos (28 maj 2006). "Argentina Díaz Lozano (1917–1999)". Literatura Guatemalteca (në spanjisht). Guatemala City, Guatemala: Literatura Guatemalteca. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 23 korrik 2015.
 3. ^ "Reseña Histórica e Inicio de las Letras Hondureñas" (PDF). Colección Cultural Banco de America (në spanjisht). Nicaragua: Enrique Bolaños Fundación. fq. 248. Marrë më 23 korrik 2015.
 4. ^ Gonzalez, José (28 shkurt 2013). "Argentina Diaz Lozano: Rectificacion Historica". Jose Gonzalez Paredes (në spanjisht). La Paz, Honduras: Jose Gonzalez Paredes. Marrë më 23 korrik 2015.
 5. ^ "Argentina Díaz Lozano". Biografias y Vidas (në spanjisht). La Enciclopedia Biográfica en Línea. Marrë më 23 korrik 2015.
 6. ^ Avila, Myron Alberto (2010). De aparente color rosa. Discurso y recurso sentimental en las novelas de Argentina Díaz Lozano (në spanjisht). Tegucigalpa, Honduras: Editorial Guaymuras. fq. 69. ISBN 978-99926-54-06-4.