Argeu II i Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Argaeu II i Maqedonisë ishte pretendent i kurorës maqedonase .

Lufta me Amyntas III[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me ndihmën e ilirëve, Argaeu II dëboi mbretin Amyntas III nga sundimi i tij në vitin 393 pes dhe mbajti fronin për rreth një vit. Me ndihmën e thesalianëve, Amyntas III ia doli më vonë të dëbonte Argaeun II dhe të rimarrë një pjesë të mbretërisë së tij në vitin 392 pes.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]