Ariel Pink

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ariel Pink
Të dhëna
Emri i lindjesAriel Marcus Rosenberg
U lind (1978-06-24) 24 qershor, 1978 (45 vjeç)
PrejardhjaLos Angeles, California, SHBA
ZhanretLo-fi, hypnagogic pop, rock
PunaMuzikant, këngëshkrues, producent
VeglatVokal, kitarë, bass, tastierë
Vitet aktive1996 - prezent
Shtëpitë diskografikeBallbearings Piñatas, Paw Tracks, UUAR, Human Ear Music, JesusWarhol, Gloriette, Tiny Creatures, Mexican Summer, 4AD
BashkëpunimetAtheif, Cole M. Greif-Neill, Holy Shit, John Maus, R. Stevie Moore, Vas Deferens Organization
Faqja zyrtareariel-pink.com

Ariel Marcus Rosenberg (i lindur më 24 qershor 1978), gjithashtu i njohur si Ariel Pink, është muzikant dhe kantautor amerikan, veprimtaria e të cilit merr shumë nga pop-i i viteve 1970 dhe 1980. Estetika e tij lo-fi dhe albumet e inçizuara në shtëpi ndikuan në shumë muzikantë indie që nga fundi i viteve 2000. Ai shpesh përmendet si "kumbara" i lëvizjeve hypnagogic pop dhe chillwave, dhe merret si nxitësi i një trendi më të madh që përfshin thirrjen e mediave, tingujve, dhe teknologjive të vjetëruara të dekadave të mëparshme.

Një vendas i Los Angeles, Pink filloi të eksperimentonte me inçizimin e këngëve në pajisjen Portastudio tetë-linjëshe gjatë adoleshencës. Inspirimet e tij të hershme ishin artistët si Michael Jackson, the Cure, dhe R. Stevie Moore. Shumica e inçizimeve të tij burojnë nga një periudhë e bujshme 8 vjeçare (1996–2003) në të cilën ai akumuloi mbi 200 kaseta me material. Praktikisht shumica e muzikës së tij e lansuar në vitet 2000 ishte shkruar dhe inçizuar para vitit 2004, vit në të cilin ai debutoi në kompaninë distributive Paw Tracks të grupit Animal Collective me albumet The Doldrums (2000), House Arrest (2002) dhe Worn Copy (2003). Albumet tërhoqën menjëherë ndjekje kulti.

Në vitet 2000, tingulli i pazakontë i Pink nxiti një diskutim kritik të përtërirë të fenomeneve hauntologjike, në të cilin ai ishte figurë qendrore. Deri në vitin 2004, inçizimet e tij zakonisht janë lansuar me emrin "Ariel Pink's Haunted Graffiti", një solo projekt nganjëherë i bashkuar me grupin e tij për turne. Fama dhe njohja e tij eskaluan pas suksesit të albumit Before Today (2010), i cili ishte albumi i parë i inçizuar në studio profesionale. Që nga ajo kohë, ai ka inçizuar edhe tri albume tjera: Mature Themes (2012), Pom Pom (2014), dhe Dedicated to Bobby Jameson (2017). Pink ka bashkëpunuar me një larmi artistësh të tjerë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Underground (1999) (zyrtarisht i lansuar në vitin 2007)
 • The Doldrums (2000) (zyrtarisht i lansuar në vitin 2004)
 • Scared Famous (2001)
 • Fast Forward (2001)
 • House Arrest (2002) (zyrtarisht i lansuar në vitin 2006)
 • Lover Boy (2002) (zyrtarisht i lansuar në vitin 2006)
 • Worn Copy (2003)
 • Before Today (2010)
 • Ku Klux Glam (2012) (me R. Stevie Moore)
 • Mature Themes (2012)
 • Pom Pom (2014)
 • Dedicated to Bobby Jameson (2017)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]