Ariel Sharon Park

Coordinates: 32°1′36.93″N 34°49′26.71″E / 32.0269250°N 34.8240861°E / 32.0269250; 34.8240861
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

32°1′36.93″N 34°49′26.71″E / 32.0269250°N 34.8240861°E / 32.0269250; 34.8240861

Ariel Sharon Park (Parku Ayalon) është një park i madh që është planifikuar të ndërtohet në jug të zonës metropolitiane të qytetit të Tel Avivit, rreth lumejve Ayalon, Azor dhe Kofer të cilat bashkohen në zonën e parkut. Rruga 1 dhe Rruga 44 kalojnë nëpër zonën e planifikuar të parkut. Parku është planifikuar të hapet në vitin 2020 në jug Tel Aviv dhe gjithashtu në mes të qyteteve Holon, Azor dhe Ramat Gan. Parku është planifikuar të lidhet me Menachem Begin Park (South Park) në jug të Tel Avivit dhe shkollën bujqësore Mikveh Israel në Holon. parku do të jetë një nga parqet më të mëdha në Izrael dhe një nga më të mëdhenjtë në Lindjen e Mesme.

Ka tashmë shtigje për biçikletë në park.

Vjetër Bnei Brak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zonën e parkut është qyteti i vjetër i Bnei Brak, i cili përmendet në librin HaggadahPashkët.

Riciklimi i parkut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midis viteve 1952 dhe 1998, zona u përdor si një deponi e mbeturinave e quajtur Hiriya. Në vitin 2002, qeveria izraelite vendosi të rehabilitonte vendin dhe të ndërtonte një park të madh rreth deponisë me një qendër riciklimi. Në vitin 2004, një arkitekt gjerman fitoi punën për projektin. Në vitin 2007, Qendra e Studimeve Ekologjike u hap në parkun e riciklimit. Në vitin 2010, parku i riciklimit fitoi një çmim nga Qendra Evropiane e Arkitekturës në kategorinë e "Arkitektura e Peizazhit" për dizajnin më të mirë të gjelbër për atë vit.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ariel Sharon Park – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Ariel Sharon Park – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale