Arjeplog

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arjeplog
Qytet
noform
Pamje nga mali Galtispouda në Arjeplog
Vendndodhja
Arjeplog is located in Suedia
Arjeplog
Arjeplog

Koordinatat: 66°03′V 17°13′L / 66.050°V 17.217°L / 66.050; 17.217

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Lapland
Qarku Norrbotten
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.29 km2
Popullsia 1,977 banorë
Dendësia 863 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Arjeplog është qytet në provincën Lapland, Suedi. Qyteti ka pasur 1,977 banorë më 2010.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arjeplog ndodhet në veri të Suedisë dhe ka klimë polare. Dimri është i gjatë dhe shumë i ftohtë. Vera është e shkurtër, por është i nxehtë.