Arka Sokaklar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arka Sokaklar
GjiniaPolici
Aksion
Dramë
Komedi
Shkruar ngaAhmet Yurdakul
Ozan Yurdakul
Sinan Yurdakul
Ömer Genç
Regjia ngaOrhan Oğuz
LuajnëZafer Ergin
Şevket Çoruh
Özgür Ozan
Oya Okar
İlker İnanoğlu
Alp Korkmaz
Ozan Çobanoğlu
Muzika mbyllëseBambaşka Bir Şehir
KompozitoriMurat Evgin
ShtetiTurqia Turqi
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve16
Nr. i episodeve630 (lista e episodeve)
Prodhimi
ProdhuesiTürker İnanoğlu
Kohëzgjatja130 minuta
Kompania e prodhimitErler Film
Transmetimi
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë31 korrik 2006
Transmetimi origjinalduke vazhduar
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Arka Sokaklar është serial turk i cili vazhdoi transmetimin e parë në korrik 2006 në Kanal D. Në 11 sezonet e saj të njëpasnjëshëm, seria është bërë një histori suksesi me vlerësim televizive pavarësisht se është kritikuar[1] për gabime të vazhdueshme / logjike,[2] në afërsi të aftësive superhero të personazheve kryesore,[3] linjave të tejzgjatur të dialogut[4] dhe përdorimit të tepruar të zmadhimit.[5]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Policia sfidon të gjitha llojet e të këqijave dhe vështirësive për ta bërë çdo rrugë të këtij qyteti më të mirë, "të jetueshëm" për të gjithë.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Personazhi Epizodat
Zafer Ergin Rıza Soylu 1-
Özgür Ozan Hüsnü Çoban 1-
Şevket Çoruh Mesut Güneri 1-
Çağla Kubat Elif Doğan Bahadır 126-209
Gamze Özçelik Zeynep Akyüz Ateş 1-126, 210-292
Uğur Pektaş Murat Ateş 1-125, 173-336, 377-385
Berk Oktay Sinan Bahadır 126-250
Zeynep Beşerler Melek Serter 168-293
Alp Korkmaz Ali Akdoğan 1-600
Özlem Çınar Aylin Aydın 1-521
Boğaç Aksoy Volkan 377-521
Tunç Oğuz Arda 294-
Beste Seyhan Şamcı Eda Bilir 377-521
Başak Atıcı Hande Jigit 409-521
Figen Evren Suat Çoban 1-447
Gülcan Arslan Lejla Xhandash 294-336
Gizem Soysaldı Muazzez "Muzo" Kaplan 294-336
Onur Bay Tekin Çoban 1-594
Furkan Göksel Metin Çoban 1-522; 596-
Yüsra Geyik Zeliha Çoban 1-594
Kerimhan Duman Tunç Güneri 1-
Ilker İnanoğlu Engin Balkan 44-172, 210-214, 493-
İlker Yiğen Yavuz Ateş 1-
Emel Çölgeçen
Yasemin Balık
Seyran 167-209
210-250
Nazlı Tosunoğlu Nazike 138-
Nail Kırmızıgül Cevher Şanlı/Cevher Gjuetari 306-330
Gökhan Mumcu Tarık Bostancı 302-305
Cumhuriyet Kiper Mazlum 145-
Engin Kocagöz Canay 50-
Oya Okar Selin Demirci 377-

Personazhet që u ndryshuan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori/ja Personazhi Epizodet
Pınar Aydın (Ai u largua nga spektakli sepse nuk shkonte dot mirë.) Pınar Soylu 1 1-86
Sitare Bilge (Ai u pushua nga seriali pasi nuk pëlqehej nga publiku.) Pınar Soylu 2 87-125
İpek Yaylacıoğlu (Ai u largua nga seriali sepse nuk i plotësonin kushtet.) Pınar Soylu 3 126-521
Elvan Dişli (Vazhdon të luajë derisa të përfundojë seriali.) Pınar Soylu 4 522-
Özge Özbütün (U pushua nga emisioni në moshën 10-vjeçare sepse kishte punë.) Şule Çoban 1 1-209
Manolya Aşık (Ajo u largua vullnetarisht nga emisioni.) Şule Çoban 2 210-521
Ecem Öz (Ai vazhdon të luajë deri në fund të serialit dhe nuk duket si aktorët e tjerë që luajnë rolin e “Şule”.) Şule Çoban 3 522-
Filiz Taçbaş (Ai u largua nga seriali sepse roli i tij ishte i pamjaftueshëm.) Ayla Soylu 1 1-250
Hülya Kalebayır (Ai vazhdon të luajë derisa të përfundojë seriali dhe mbiemri i tij është shkruar gabim për herë të tretë gjatë krediteve.) Ayla Soylu 2 251-
Kaan Uslu (i njëjti aktor ka përdorur emrin Muhammet Yaşa deri në episodin e 250-të) Efe Akdoğan 1 251-521
Onurcan Sesli (Nuk ka asnjë burim të vetëm të besueshëm në internet që 3 persona kanë luajtur personazhin e Efe Akdoğan) Efe Akdoğan 2 522-?

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet Dita dhe Ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodat Vitet e sezonit Kanali
1 E hënë/martë 20:00 31 korrik 2006 26 qershor 2007 43 2006-2007 Kanal D
2 E hënë 20.00 3 shtator 2007 30 qershor 2008 42 2007-2008 Kanal D
3 E hënë 20.00 8 shtator 2008 29 qershor 2009 39 2008-2009 Kanal D
4 E hënë 20.00 7 shtator 2009 28 qershor 2010 39 2009-2010 Kanal D
5 E hënë 20.00 23 gusht 2010 20 qershor 2011 42 2010-2011 Kanal D
6 E hënë 20.00 5 shtator 2011 18 qershor 2012 40 2011-2012 Kanal D
7 E hënë/premte 20.00 3 shtator 2012 28 qershor 2013 42 2012-2013 Kanal D
8 E premte 20.00 7 shtator 2013 28 qershor 2014 42 2013-2014 Kanal D
9 E premte 20.00 12 shtator 2014 24 qershor 2015 39 2014-2015 Kanal D
10 E premte 20.00 20 nëntor 2015 1 korrik 2016 32 2015-2016 Kanal D
11 E premte 20.00 23 shtator 2016 23 qershor 2017 39 2016-2017 Kanal D
12 E premte 20.00 15 shtator 2017 22 qershor 2018 38 2017-2018 Kanal D
13 E premte 20.00 14 shtator 2018 14 qershor 2019 36 2018- Kanal D

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.imdb.com/title/tt0845088/
  2. ^ "Arka Sokaklar Mesut Telefonda Melek Telsizde" (në turqisht).
  3. ^ "Arka sokaların ölmeyen komiseri 'Mesut'" (në turqisht).
  4. ^ "Beyaz Show Arka Sokaklar Klişeleri" (në turqisht).
  5. ^ "Arka Sokaklar Gereksiz Zoom" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 25 prill 2019.