Berk Oktay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berk Oktay
U lind në(1982-10-28)28 tetor 1982
Ankara, Turqi
Profesioni
  • Aktor
  • model
Vite aktiviteti2000–present
Bashkëshorti/ja
Merve Şarapçıoğlu
(m. 2016; div. 2020)
[1][2]
(m. 2022)
[3]

Berk Oktay (lindi më 28 tetor 1982) është një model dhe aktor turk,[4] i njohur për rolet e tij kryesore në serialet İlişki Durumu: Karışık, Benim Hala Umudum Var së bashku me aktoren Gizem Karaca dhe aktorin Şükrü Özyıldız. Ai u shfaq në seriale të tjera hit si Yasak Elma, Savaşçı, Arka Sokaklar, dhe Akasya Durağı. Ai filloi karrierën e tij të aktrimit në Tatlı Bela Fadime së bashku me Nehir Erdoğan.[5]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale
Viti Titulli Roli Shënime
2007-2008 Tatlı Bela Fadime Levent Roli kryesor
2008-2009 Akasya Durağı Murat Ajdën
2009-2012 Arka Sokaklar Komisar Sinan Bahadër
2010 Umut Yolcuları Roli mysafir
2012-2013 Alev Alev Murat Roli kryesor
2013-2014 Benim Hala Umudum Var Hakan Demirer
2014 Aşktan Kaçılmaz Berzan
2015-2016 İlişki Durumu: Karışık Xhan Tekin
2016 İlişki Durumu: Evli
2017-2020 Savaşçı Kapiten Kağan Bozok
2020-2022 Yasak Elma Çataj Kujuxhu
2022-2023 Bir Küçük Gün Işığı Fërat Ajaz

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Awards and nominations
Year Award Category Result
2016 7th KTÜ Media Awards Aktori më i Pëlqyer Kandidat/e
Yeditepe University 4th Dilek Awards Aktori më i Mirë Komedi i Vitit Fitues/e
Ege University 5th Media Awards Aktori më i Mirë Televiziv Kandidat/e
MGD 22nd Golden Objective Awards Aktori më i Mirë Televiziv Romantik dhe Komedi Fitues/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Berk Oktay ve Merve Şarapçıoğlu evlendi" (në turqisht). 4 gusht 2017.
  2. ^ "Berk Oktay'ın müstehcen görüntüleri sızmıştı... Olaylı çift Berk Oktay ile Merve Şarapçıoğlu boşandı!" (në turqisht). Takvim. 18 shkurt 2020. Marrë më 18 shkurt 2020.
  3. ^ "Oyuncu Berk Oktay ile Yıldız Çağrı Atiksoy evlendi". ntv.com.tr (në turqisht). Marrë më 9 shtator 2022.
  4. ^ "Berk Oktay kimdir?" (në turqisht). Hürriyet. 25 mars 2016. Marrë më 2016-07-20.
  5. ^ Tatlı Bela Fadime geliyor - Magazin Haberleri