Jump to content

Yasak Elma (2018)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yasak Elma
GjiniaDramë
Komedi
Shkruar ngaMelis Civelek
Zeynep Gür
Regjia ngaNeslihan Yeşilyurt
(1-74)
Murat Öztürk
(75-110)
Ece Erdek Koçoğlu (111-177)
LuajnëŞevval Sam
Eda Ece
Talat Bulut
Sevda Erginci
Onur Tuna
Nesrin Cavadzade
Gökhan Alkan
Berk Oktay
Biran Damla Yılmaz
Murat Aygen
Barış Kılıç
Tuvana Türkay
Erdal Özyağcılar
Şafak Pekdemir
ShtetiTurqia Turqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve6
Nr. i episodeve177
Prodhimi
ProdhuesiFatih Aksoy
Vendodhjet e prodhimitStamboll
Hatay
KinematografiaErhan Makar
(1-110)
Hakan Dinçkuyucu
(111-177)
MontazhierëtSerdar Çakular (1-177)
Kaan Öden (1-74)
Mert Can Asal (14-177)
Kohëzgjatja100-135 minuta
Kompania e prodhimitMedyapım
ShpërndarësiTurqia Medyapım (Turqi)
Spanja Calinos Entertainment (jashtë vendit)[1][2]
Transmetimi
Programi origjinalFOX
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë19 mars 2018
Transmetimi origjinal5 qershor 2023
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Yasak Elma (Shqip: Mollë e Ndaluar) është serial turk me skenar të Melis Civelek. Transmetimi i parë i serialit ishte më 19 mars 2018 në kanalin turk FOX.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zejnepe dhe Jëlldëz janë dy motra që jetojnë në Stamboll. Edhe pse ato janë motra, ato janë ndryshe nga njëra tjetra. Zejnepe punon si ndihmëse në një kompani. Kur kompania punon me një tjetër kompani, Zejnepe fillon të punon me një biznesmenë Alihan. Alihan është arrogantë, i pasur dhe nuk e ndalon veten duke i lënduar të tjerët. Në ditën e parë, Alihan dhe Zejnepe luftojnë me njërin-tjetrin. Alihan e pëlqen sjelljen e Zejnepes dhe fillon të shfaq ndjenja për të.

Në anën tjetër, Jëlldëz ka një ëndërr që të ketë jetë të pasur. Në mënyrë që të jetë afër njerëzve të pasur, ajo punon si kamariere në një restaurant të njohur. Ajo ka filluar të ketë një lidhje me një të pasur dhe dëshiron që të martohet me të që t'i largohet jetës me të ardhurat e ulët. Megjithatë, ajo kupton se i dashuri i saj nuk e ka ndonjë qëllim të martohet me të.

Jeta e Jëlldëzit ndryshon dramatikisht kur ajo merr një ofertë pune nga mbretëresha e shoqërisë së lartë, Ender. Ender është e martuar me një të pasur, Halit. Ajo është gruaja e tretë e Halitit dhe jeton së bashku me djalin e saj dhe me dy vajza (nga martesa e kaluar). Në sytë e njerëzve, Ender dhe Halit janë një çift i lumtur, por në realitet ata nuk e dojnë njërin-tjetrin dhe kanë konflikt gjatë gjithë kohës.

Ender dëshiron të divorcohet nga burri i saj, por pa humbur statusin e saj shoqëror dhe financiar. Ajo din se burri i saj është i mençur. Halit është divorcuar dy herë pas i dhënë grave të tyre ndonjë kompensim. Ender nuk dëshiron të ketë fatin si dy ish-gra të Halitit dhe për këtë arsye ajo bën një plan.

Sipas planit të Ender, ajo merr Jëlldëzin dhe e bën si ndihmëse të Halitit. Ajo bën atë që ta josh Halitin dhe të ketë lidhje romantike me të. Jëlldëzi pranon ofertën e Enderit, por edhe ajo ka planet e saja. Vendimi i saj nuk ndikon vetëm në jetën e saj, por edhe motrës së saj, Zejnepes.[3]

Plani i Enderit dështon kur Haliti e kuptoi dëshirën e saj që të divorcohej. Pastaj Haliti u divorcua nga Enderi me konflikt, dhe u fejua me një vajzë që quhej Shahika. Enderi dhe Jëlldëzi u bënë bashkë që Haliti të ndahej nga Shahika dhe kështu u shkaktuan shumë probleme dhe vuajtje, Më pas Enderi dhe Jëlldëzi u hidhëruan me njëra - tjetrën dhe shkaku se mendonin se e kishin mashtruar njëra tjetrën.

Ender, Jëlldëz dhe Shahika që të njejtën ditë planifikuan që të martoheshin me Halitin por Ender u martua me Halitin mirëpo Halit vdes si pasojë e rrëzimit nga shkallët dhe Shahika e josh Enderen duke menduar se Haliti është gjallë.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodet
Şevval Sam Ender Çelebi 1-177
Eda Ece Jëlldëz Kujuxhu 1-177
Sevda Erginci Zejnepe Jëllmaz 1-46, 150-177
Biran Damla Yılmaz Kumru Jëldërëm 111-117
Vildan Vatansever Ajsel 1-177
Şebnem Dönmez Handan Këllëç 134-177
Barış Aytaç Xhaner Çelebi 2-177
Serkan Rutkay Ayıköz Emir Jyksel 3-4, 14, 18-177
Melisa Doğu Asuman Jëllmaz 8-177
Kuzey Gezer Halitxhan Argun 147-177
Güneş Ünlü Jëlldësu Jëlldërëm 147-177
Tarık Şenocak Mete 149-177
Utku Ateş Ata Gyndyz 166-177
Lena Naz Kalaycı Melis 166-177

Personazhet e përfunduar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodet
Murat Aygen Doan Jëlldërëm 111-177
Nehir Erdoğan Julia Moran 161-175
Oktay Oy Ajdën 156-174
Sarp İkiler Asllan 163-173
Emre Kızılırmak Selim Avxhiollu 155-172
Elif Yılmaz Tugçe 161-171
Bekir Aksoy Engin Këllëç 147-166
Kenan Acar Altaj Gyven 147-153
Can Ceylan Murat 141-148
Berk Oktay Çagataj Kujuxhu 86-146
Ceyhun Mengiroğlu Ekin Onder 130-146
Kuzey Gezer Halitxhan Argun 1 55-146
Sena Yıldız Gamze 131-146
Erdal Bilingen Çetin Hilal 111-119, 124-141
Ece İrtem Meriç Kërgëz 129-135
Emre Dinler Omer Kurtollu 102-133
Ece Dizdar Fejza Ustundag 110-128
Ezgi Koç Nur 111-128
Cem Aybars Atlas Ustundag/Kujuxhu 111-128
Nihan Aypolat Arzu Kip 115-128
Ersel Şibil Mehmet 119-123
Yasmin Erbil Xhanan Baskëxhë 111-114, 117-120
Erdal Özyağcılar Hasan Ali Kujuxhu 86-110
Şafak Pekdemir Zehra Argun 1-110
Barış Kılıç Kaja Ekinxhi 37-85, 106-110
Gülenay Kalkan Feride Tashkën 86-110
Gamze Atay Gyler 86-110
Hayati Akbaş Hajati 93-110
Nesrin Cavadzade Shahika Ekinxhi 44-108
Nilperi Şahinkaya Xhansu Jëlldërëm 93-108
Duygu Öztürk Mine 86, 88-93, 103
Mert Altınışık Mahmut Haznedar 86-102
Can Nergis Mert Kara 74-100
Bahattin Gök Metin Jëlldërëm 13-86, 93
Mehmet Pamukçu Sëtkë 1-40, 42-46, 49-91
Okan Has Haluk 57-88
Ahmet Haktan Zavlak Erim Argun 75-86
İlber Uygar Kaboğlu 1-34, 37-74
Buçe Buse Kahraman Lila Argun 48-80, 86
Ayşegül Çınar 1-47
Talat Bulut Halit Argun 1-85
Doğaç Yıldız Jigit Ekinxhi 42-81, 84-85
Gökhan Alkan Kerim Inxhesu 72-85
Mertkan Arat Akin Bilir 49-74, 78
Faruk Barman Bylent Jëlldërëm 71-73, 75, 78
Hakan Karahan Nadir Këllëç 57-71
Tuvana Türkay Ajshe/Sahte Lejla Çelebi 49-70
Zeynep Bastık Irem 23-33, 69
Nilgün Türksever Zerrin Tashdemir 5-29, 31-46, 64-67
Burcu Karakaya Sibel 49-54
Ege Kökenli Jagmur 45-47
Ahmet Kayakesen Hakan Kurtullush 13-46
Sinan Eroğlu 1-12
Onur Tuna Alihan Tashdemir 1-46
Erdem Kaynarca Dyndar Çelikan 27-40
Tolga Sala Kurban 27-40
Sarp Can Köroğlu Atakan Kemal Karaxha 15-37
Ebru Şahin Hira Bozok 14-23
Gün Akıncı Xhem Uzun 10-21
Tuğçe Koçak Lal Uzun 1-16
Kıvanç Kasabalı Sinan 1-14
İrem Kahyaoğlu Shengyl Doan 1-14

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodat e sezonit Viti i lëshimit Programi
Sezoni i parë E hënë 20.00 19 mars 2018 4 qershor 2018 12 2018 FOX
Sezoni i dytë 10 shtator 2018 27 maj 2019 35 2018-2019
Sezoni i tretë 9 shtator 2019 23 mars 2020 27 2019-2020
Sezoni i katërt 7 shtator 2020 10 maj 2021 36 2020-2021
Sezoni i pestë 13 shtator 2021 13 qershor 2022 2021-2022
Sezoni i gjashtë 19 shtator 2022 5 qershor 2023 2022-2023

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Yasak Elma Latin Amerika'yı Fethetmeye Devam Ediyor!". FOX (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2022. Marrë më 25 maj 2022.
  2. ^ "Calinos Entertainment" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2021. Marrë më 25 maj 2022. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 4 janar 2021 (Ndihmë!)
  3. ^ "Forbidden Fruit (Yasak Elma)" (në anglisht). Marrë më 27 qershor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]