Arlen Harris (shpikëse)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arlen Harris (shpikëse)
I njohur për  Founder of Dyna LLC.
Founder of Wrethink
Founder of GreatCall
Jitterbug cellular creator
First wireless health application
First prepaid cellular
First cellular activation system
First niche cellular offering
Co-founder Wireless History Foundation
Website
www.dynallc.com
www.wrethink.com

Arlen Xhoi Harris (lindi më 6 qershor 1948), njihet ndryshe edhe si "Zonja e Parë e Wireless-it,"[1][2][3][4] është sipërmarrëse dhe shpikëse. Harris mban një seri patentash që lidhen me komunikimin wireless (pa tela ose me valë). Në Maj të 2007-tës, ajo mori mirënjohjen e gjërë të industrisë si gruaja e parë që u vendos në Wireless Hall of Fame (koridorin e famës së teknologjisë) .

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jitterbug: the anti-MVNO" Archived 3 March 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine., FierceWireless.com, June 15, 2007
  2. ^ "The First Lady of Wireless Built Mobile startup to Send Message of Simplicity", Xconomy, San Diego, March 13, 2009
  3. ^ "One Trick Pony" Archived 20 March 2018[Date mismatch] at the Wayback Machine., Forbes.com, January 17, 2007.
  4. ^ Wireless Hall of Fame – Arlene Harris, RCR Wireless, May 26, 2007

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]