Armët me rreze të gjatë veprimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Arma me rreze veprimi të gjatë janë armë sulmi nga trupat fluturues ushtarak (më së shpeshti me dirigjim nga larg ose gjurmuese të cakut) që mund të gjuhen dhe marrin në shënjestër shumë larg nga vendi i cakut. Shërbejnë për të kapërcyer fushën mbrojtëse të kundërshtarit dhe për të rritur shanset e mbijetesës së sulmuesit.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Der Grosse Brock Haus, Band 1 - Wiesbaden 1984 ISBN 3-7653-0363-1

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]