Arnautët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Arnauti)
Shko te: navigacion, kërko

Arnautë (nga turq. Arnavut) është një emërim me prejardhje turke për shqiptarët, i përdorur kryesisht gjatë sundimit osman në Shqipëri.

Të tjerët mbi arnautët[redakto | redakto tekstin burimor]

Arnauti sipas Karl May[redakto | redakto tekstin burimor]

"Arnauti nuk është vetem trim, por i krisur dhe guximtar deri në guximin me te madh. Një jetë njeriu i vlen as sa një kërpudhë; ai rrezikon edhe te veten, as pa iu dridhur fare qerpiku. Këtu ai është i pabesë, dinak dhe prej nje vrazhdesie qe vertete kërkon te njejten. Thika dhe pistola rrinë tek ai shumë lirshëm. Ai therë dhe vret me shkasin me te vogel dhe ai e din se kete mund ta bëj goxha i sigurtë, sepse edhe vetë gjyqtari nuk e gjykon me deshirë, se ai duhet te llogaritë se nëse jo gjatë gjykimit, ndoshta më vonë te jetë i vrarë. Per ketë arsye arnauti është i frikshëm dhe për t'iu shmangur. Ai mund te veproj i pa denuar, cka qindra te tjerëve nuk do t'ua mbante.Grek serb dhe popujt e tjerë të Ballkanit, të cilët u detyruan të konvertohet në Islam dhe janë regjistruar si shqiptarë në Mbretërinë e në shekullin e 19-të. Arnaut Pra, shqiptarët dhe popujt e besimeve të tjera! "[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikibooks-logo.png Wiki Libri: Botëkuptimet për Skipetarët në Gjermanofoni