Arta Bajrami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arta Bajrami

Arta Bajrami lindi në Prishtinë9 Janar 1980[1]. Ditët e sotme është një këngëtare shumë e njohur shqiptare. Ajo është jashtëzakonisht popullor në mesin e audiencës së re shqiptare në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni.

Arta është i njohur edhe si The Queen shqiptare e R&B. Kjo është për shkak se ajo ishte këngëtarja e parë për të futur një stil R&B për publikun shqiptar dhe një nga artistët R&B e parë në të gjithë rajonin e Ballkanit. Ajo ka pasur pasuri të fituar disa çmime në konkurse të ndryshme të muzikës muzikë shqiptare.

Jeta familjare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arta u rrit në një familje ku muzika ishte po aq e rëndësishme si ushqim të përditshëm (babai Zejnullah Bajrami një rapsode i njohur shqiptar). Në një familje prej katër, nëna e Artës është anëtari i vetëm pa një sfond muzikor profesional. Vëllai i vogël Artani, në biznese është i njohur si Don Arbas, është një kompozitor dhe producent i talentuar i muzikës bashkëkohore shqiptare.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Biografia, në TeksteShqip

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]