Jump to content

Arundo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arundo
Kallami
Kallami
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Poales
Familja: Poaceae
Grupi: Arundo
Antarët

Lista e anëtarëve

Arundo është grup i familjes Poaceae.

Lista e anëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Arundo agerum - në Evrop
 • Arundo airoides - në Amerikën Veriore
 • Arundo argentea - në Zvicër
 • Arundo arguta - në Hungari
 • Arundo bicolor - në Afriken Veriore
 • Arundo bifaria - në Azinë Lindore
 • Arundo biflora - në Urugaj
 • Arundo boivini - në Madagarska
 • Arundo capillata
 • Arundo ciliata - në Zvicër
 • Arundo conspicua - në Zeland Re
 • Arundo diclina - në Hungari
 • Arundo dioica - në jug-lindje të Azisë
 • Arundo donax - në Giant Reed, Detin Mesdhe, Indi (Kallami  : - kallam i madh, kallam i butë, kallam donaks)
 • Arundo filiformis - në Java
 • Arundo formosana - në Taivan
 • Arundo fulvida - në Zeland Re
 • Arundo gracilis
 • Arundo hellenica - në Greqi
 • Arundo henslowiana - në Kinë
 • Arundo indica - në Malajzi
 • Arundo madagascariensis - në Madagarska
 • Arundo mambu
 • Arundo maritima - në vende Skandinave
 • Arundo minutiflora - në Molukas
 • Arundo nitida - në Ekuador
 • Arundo orientalis
 • Arundo pallens - në Ameriken Veriore
 • Arundo parviflora - në Taivan
 • Arundo pilosa
 • Arundo piscatoria - në jug-lindje të Azisë
 • Arundo pliniana - në Mesdhe
 • Arundo pygmaea - në Itali
 • Arundo reynaudiana - në Peru
 • Arundo roraimensis - në Gujana
 • Arundo rugi - në Kilë
 • Arundo sabuli - në Evrop
 • Arundo solida - në Uruguaj
 • Arundo spence - në ShBA
 • Arundo tacuara - në Uruguaj
 • Arundo triflora - në Uruguaj
 • Arundo trivalvis - në Indonezi
 • Arundo valdiviana - në Kilë
 • Arundo villosissima - në Turqi
 • Arundo webbiana - në Afrik Jugore
 • Arundo zollingeri - në Java

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arundo në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Poaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale