Arwen Undómiel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arwen
Tolkien character
In-universe information
RaceHalf-elven
Book(s)The Fellowship of the Ring (1954)
The Return of the King (1955)
Unfinished Tales (1980)

Arwen Undómiel është një personazh imagjinar në historinë e famshme të JRR Tolkien. Ajo shfaqet në romanin "Zoti i unazave" , zakonisht i botuar në tre vëllime. Arwen është një nga gjysmë elfët (Peredhil) që jetuan gjatë Epokës së Tretë .

Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arwen ishte fëmija më i ri i Elrond dhe Celebrían . Vëllezërit e saj më të mëdhenj ishin binjakët Elladan dhe Elrohir. Emri i saj, Ar-wen , do të thotë 'vajzë fisnike'. Ajo mbante pseudonimin "Evenstar" (ose Evening Star), si më e bukura e gjeneratës së fundit të Elfëve të Lartë në Middle-earth.

Arwen said: "Dark is the Shadow, and yet my heart rejoices; for you, Estel, shall be among the great whose valour will destroy it."
But Aragorn answered: "Alas! I cannot foresee it, and how it may come to pass is hidden from me. Yet with your hope I will hope. And the Shadow I utterly reject. But neither, lady, is the Twilight for me; for I am mortal, and if you will cleave to me, Evenstar, then the Twilight you must also renounce."
And she stood then as still as a white tree, looking into the West, and at last she said: "I will cleave to you, Dúnadan, and turn from the Twilight. Yet there lies the land of my people and the long home of all my kin." She loved her father dearly.

J.R.R. Tolkien, The Lord of the Rings, Appendix A(V), The Tale of Aragorn and Arwen

Siç u tha në " The Tale of Aragorn dhe Arwen ", [1] Aragorn në vitin e tij të njëzetë u takua me Arwen për herë të parë në Rivendell, ku ai jetonte nën mbrojtjen e Elrond. Arwen, atëherë mbi 2700 vjeç, sapo ishte kthyer në shtëpinë e babait të saj, pasi jetoi për një kohë me gjyshen e saj, Lady Galadriel në Lórien. Aragorn ra në dashuri me Arwen në shikim të parë. Rreth tridhjetë vjet më vonë, të dy u bashkuan në Lórien. Arwen ra gjithashtu në dashuri me Aragorn, dhe në malin e Cerin Amroth ata premtuan për t'u martuar me njëri-tjetrin. Në marrjen e këtij vendimi, Arwen hoqi dorë nga pavdekësia e Elfëve në dispozicion të saj si një bijë e Elrondit dhe pranoi të qëndronte në Middle-earth në vend që të udhëtonte në Undying Lands .

Arwen shfaqet në tekstin e Zotit të unazave në Rivendell, pak pasi Frodo Baggins u zgjua në Shtëpinë e Elrond: ajo u ul pranë babait të saj në festë. Kur Bashkësia e Unazës erdhi në Lothlórien, Aragorn kujtoi mbledhjen e tyre të mëparshëm dhe ndaloi me nderim për Cerin Amroth.

Pas Luftës së Unazës, Aragorn u bë mbret i Arnorit dhe Gondorit. Arwen arriti në Minas Tirith, dhe ata u martuan. Ajo i dha Frodos një gjerdan me një gur të bardhë, për ta ndihmuar atë kur lëndimet e tij e trazonin.

Arwen është një personazh i vogël në Zotin e unazave , por ajo shërben si frymëzim dhe motivim për Aragorn, i cili duhet të bëhej mbreti i Arnorit dhe Gondorit para se Elrond të lejonte që ajo të martohej me të.

Përralla e Aragorn dhe Arwen tregon se Aragorn dhe Arwen kishin një djalë, Eldarion , dhe të paktën dy vajza të paidentifikuara. Në FA 121, një vit pas vdekjes së Aragorn, Arwen vdiq në moshën 2,901 në Cerin Amroth.

Koncepti dhe krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siç tregohet në Historinë e Middle-earth , Tolkien e krijoi karakterin e "vajzës së Elrondit" vonë në shkrim. [2] [3] Para kësaj, ai konsideroi që Aragorn të martohej me Éowyn . [4]

  1. ^ Zoti i unazave , Shtojca A, pjesa Iv
  2. ^ Stampa:ME-ref
  3. ^ Stampa:ME-ref
  4. ^ Stampa:ME-ref