Ascó

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ascó
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Ascó is located in Spanjë
Ascó
Ascó

Koordinatat: 41°11′V 0°34′L / 41.183°V 0.567°L / 41.183; 0.567

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Tarragona
Qarku Ribera d'Ebre
Kryetari i Bashkisë Rafael Vidal i Ibars
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 73.63 km2
Lartësia 70 m (m.n.d.)
Popullsia 1634 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Asconenc, asconenca
Zona Kohore UTC+1


Ascó është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Ribera d'Ebre, të provincës Tarragona, në Komunitetin Katalonia. Ascó ka 1634 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 73.63 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ascó – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale