Asgjë sikur dielli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Asgjë Sikur Dielli)
Jump to navigation Jump to search

Asgjë Sikur Dielli është grup muzikorë shqiptar nga Kosova.

Grupi muzikorë është themeluar në fillim të viteve ’90 dhe krijonë musikë në drejtimin muzikorë alternativ ndërsa deri më sot kanë lëshuar dy albume të plota, 1 i lëshuar në 1998, dhe Ndodhemi lëshuar në 2005. Përbërërja e grupit në vitin 2006 ishte pesë-katër anëtarë të rregullt : Alban Nimani, vokalist, Bujar Hundozi, kitarist, Visar Qeska, basist, Fatos Berisha, baterist Blerta Kosova[1] dhe së fundmi Pëllumb Ballata sintisajzer.

Grupi deri më tani është treguar si i suksesshëm duke qenë ndër bendet e rralla që janë mirëpritur në koncerte “drejtpërdrejta”, si në Kosovë si në Shqipëri.

Karriera e tyre startoi me një ripunim të këngës së Gjurmëve “Mendoja se çdo gjë merr fund pa ty” që edhe sot njihet si një nga ripunimet më të mira në muzikën shqipe, gjithashtu edhe shpesh cilësohet si punim dhe realizim më i mirë vokali se vet origjinali kënduar nga vokalisti i Gjurmëve, Migjen Kelmendi.

Pos këtij ripunimi Asgjë Sikur Dielli njihen edhe për këngët e tyre vetanake, që njihen për origjinalitet dhe kanë sjellur në muzikën shqipe një frymë të re alternative.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asgjë Sikur Dielli kanë lëshuar dy albume

 1. Albumi i parë "1" 1998 Unique Sound
  1. Pronë
  2. Kur e di se nuk di
  3. Dikush...
  4. Mendoja çdo gjë merr fund pa ty
  5. Ne këndej
  6. Ti dhe unë
  7. Bankinë
  8. Amulli - II Rrugë
 1. Ndodhemi 2005
  1. Kristal i zi
  2. Koma
  3. Eho
  4. Nuk me duhet
  5. Merr guxim
  6. Ndodhemi
  7. Ku ka me mire se me qene shqiptar (kush m'ka faj qe jam shqiptar)
  8. Lëvizim
  9. Aksident
  10. Bunker
  11. Mirupafshim

Video copa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Ku ka më mirë se me qenë shqiptar
 2. Kur e di se nuk di
 3. Mendoja çdo gjë merr fund pa ty
 4. Ndodhemi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikibooks-logo.png Wiki Libri: Kënga në shkronja


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.