Asheville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ëshvill
Anglisht : Asheville
Qytet
Njohur si Land of the Sky
Motoja Cilësi shërbimi, cilësi jete
noform
Pamje nga Ëshvill
Vendndodhja
Ëshvill is located in SHBA
Ëshvill
Ëshvill

Koordinatat: 35°34′48″V 82°33′21″P / 35.58000°V 82.55583°P / 35.58000; -82.55583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Veriut
Rrethi Buncombe (Bankomb)
Kryetari i Bashkisë Terry Bellamy
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 107 km2
Lartësia 650 m (m.n.d.)
Popullsia 83.393 banorë
Dendësia 786 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1797
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 828
Koordinatat 35° 34′ 48″ Veri

82° 33′ 21″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ashevillenc.gov

Asheville (shqiptohet Ëshvill) është një qytet dhe kryeqendra e qarkut Buncombe (Bankomb), të shtetit amerikan të Karolinës së Veriut. Ai është qyteti më i madh në pjesën perëndimore të Karolinës së Veriut, dhe qyteti i 11 më i madh në gjithë Karolinën e Veriut. Në këtë qytet ndodhet Qendra Kombëtare e Dhënave Klimaterike të Shteteve të Bashkuara, e cila është arkivi më i madh aktiv në botë i të dhënave të motit. Popullsia e Ëshvillit në vitin 2010 ishte 83.393 banorë.