Jump to content

Asheville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asheville
Asheville
Qytet
Pamje nga Ëshvill
Pamje nga Ëshvill
Nofkat: 
Land of the Sky
Parimet: 
Cilësi shërbimi, cilësi jete
Popullsia
 • Gjithsej83,393
Faqja zyrtarewww.ashevillenc.gov

Asheville (shqiptohet Ëshvill) është një qytet dhe kryeqendra e qarkut Buncombe (Bankomb), të shtetit amerikan të Karolinës së Veriut. Ai është qyteti më i madh në pjesën perëndimore të Karolinës së Veriut, dhe qyteti i 11 më i madh në gjithë Karolinën e Veriut. Në këtë qytet ndodhet Qendra Kombëtare e Dhënave Klimaterike të Shteteve të Bashkuara, e cila është arkivi më i madh aktiv në botë i të dhënave të motit. Popullsia e Ëshvillit në vitin 2010 ishte 83.393 banorë.