Asma Mahfuz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asmaa Mahfouz

Asmaa Mahfouz (Arabisht: أسماء محفوظ‎) lindi më 1 shkurt 1985 në Kajro, ajo është aktiviste dhe një prej themeluesve së lëvizjes së rinisë 6 prilli. Asmaa u diplomua nga Universiteti Kajros me BA në Administrim Biznesi. Ajo më vonë do të bashkohet me disa egjiptianë të tjerë të rinj në themelimin e lëvizjes së rinisë 6 prilli. Ajo aktualisht punon për një kompani kompjuterike.

Në një video të postuar në Facebook më 18 janar, ajo u bëri thirrje egjiptianëve për të kërkuar të drejtat e tyre njerëzore dhe për të shprehur mosmiratimin e tyre e regjimit të Hosni Mubarak. Videoja është ngarkuar në YouTube dhe, brenda disa ditësh, shkoi "viral". Në një intervistë me TV al-Mehwar, ajo tha se një javë para 25 janarit, ajo postoi një video në Facebook, ka njoftuar se ajo do të shkojë në sheshin Tahrir për të protestuar. Asmaa tha se katër egjiptianët e tjerë të rinj u bashkuan asaj, dhe se shërbimet e sigurisë së brendshme të rrethuar shpejt dhe u zhvendos grupin larg nga sheshi.