Jump to content

Asparagus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asparagus
-
Shpargulli
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Asparagales
Familja: Asparagaceae
Grupi: Asparagus
Llojet

Lista e anëtarëve

Asparagus është grup në familjen Asparagaceae. Janë diku mbi 120 anëtar të këtij grupi që kryesisht vijen nga bota e vjetër që nga të dy hemisferat e planetit. Shumë lloje të këtij grupi nga Afrika janë kategorizuar si antarë të grupeve Protasparagus dhe Myrsiphyllum. Lloji më i njohuri i këti grupi është Shpargulli mjekësor ( lat. Asparagus officinalis L.) apo si i thonë në krahinat shqiptare : ferrëbutë (Malësi e Madhe). pipe, fermi, shpargull, gjethemprehtë, aparenji (Shqipëri e Jugut),

Lista e llojeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Asparagus aethiopicus (= Protasparagus aethiopicus)
 • Asparagus africanus (= Protasparagus africanus ?) në Afrikë
 • Asparagus asparagoides ( = Myrsiphyllum asparagoides)
 • Asparagus cochinchinensis
 • Asparagus declinatus
 • Asparagus densiflorus
  • Asparagus densiflorus 'Sprengeri' ( = Protasparagus densiflorus 'Sprenger' )
 • Asparagus falcatus
 • Asparagus macowanii (= Protasparagus macowanii)
 • Asparagus officinalis - Shpargulli mjekësor
  • Asparagus officinalis officinalis
  • Asparagus officinalis prostratus :
 • Asparagus plumosus
 • Asparagus racemosus
 • Asparagus scandens
 • Asparagus schoberioides
 • Asparagus setaceus (= Protasparagus setaceus)
 • Asparagus umbellatus
 • Asparagus virgatus

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asparagus në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Vegetables – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale