Shpargulli mjekësor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpargulli mjekësor
-
Shpargulli mjekësor
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Asparagales
Familja: Asparagaceae
Grupi: Asparagus
Asparagus officinalis

Shpargulli mjekësor ( lat. Asparagus officinalis L.) apo si i thonë në krahinat shqiptare : ferrëbutë (Malësi e Madhe). pipe, fermi, shpargull, gjethemprehtë, aparenji (Shqipëri e Jugut), është lloj bime i familjes Asparagaceae.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpargulli mjekësor në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asparagaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale