Astrit Bishqemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Astrit Bishqemi.jpg

Astrit Bishqemi lindi në Elbasan. Pas shkolles së mesme pedagogjike, vazhdoi për matematikë-fizike në Insitutin Pedagogjik 2-vjeçar të Shkodrës dhe pastaj studimet e larta për gjuhë e letërsi shqipe në qytetin e lindjes. Ka shërbyer arsimtar ne shkolla te ndryshme tetëvjecare e të mesme të rrethit të vet, ne Librazhd, Peqin, Elbasan dhe ka qenë redaktor i gazetes lokale Shkumbini. Që nga viti 1981 (fillimisht pedagog i jashtëm), jep leksionet e lëndës se letërsisë për fëmijë në universitetin "A. Xhuveni" - Elbasan. Ka shkruar vjersha, tregime, romane, tekste mësimore dhe novela.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Novela[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Gjoksshkembi
 • Tregim per nenen trimereshe
 • Pertej oborrit diellor
 • Partizani fotograf
 • Nje vere plot ngjare
 • Kur celin livarezat e arres
 • Epitafi dinak
 • Burgu i qelqte
 • Zezona e qumeshit
 • Per nje gote caj

Tregime[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Detyra 1974
 • Celesi i depos 1976
 • Gezofi i tokes 1977
 • Kallezimet e kokrrezave te bresherit 1978
 • Fidani i dardhes 1978
 • Drugdhenesi i vogel 1978
 • Trimeria 1985
 • Dhembet e ujkut 1996
 • Kur nisa rrugen e shkrimeve 1997
 • Thesi i gjalle 1998
 • Gjysher e niper 2001
 • Si ia hodhem kompjuterit 2002
 • Papuce per princ Pison 2003

Perralla,pershtatje[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Libri i grisur, 1984
 • Ali Baba dhe dyzet hajdutët (ritregim),1993,2003
 • Gazmore 300 e ca ...buzëqeshjesa?, 1996
 • Shtëpiza ime,2003
 • Maçoku me celular,2004

Romane[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Me vështrimin lart,1986
 • Udhëtim i jashtzakonshëm (fantastiko- shkencor),1987
 • Zemër,o bir!,1999
 • Fustanet e dallandysheve,2003
 • Kronikë me tank,2004

Shqipërime[redakto | redakto tekstin burimor]

Tekste te letersise per femije dhe studime[redakto | redakto tekstin burimor]