Jump to content

Asuna Yuuki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asuna Yuuki
Personazh nga Sword Art Online
Paraqitja e parëSword Art Online Epizodi 2: "Beater"
Krijuar ngaReki Kawahara
Dubluar ngaHaruka Tomatsu
Informacione
GjiniaFemër

Asuna Yuuki (結城 明日奈, Yūki Asuna) është një personazh fiktiv që shfaqet në serinë Sword Art Onlineromaneve të lehta nga Reki Kawahara. Ajo mononimisht njihet më shumë si Asuna (アスナ, Asuna), emri i lojtarit të saj në videolojën eponim në të cilën janë vendosur romanet. Asuna është në romane një nën-udhëheqëse e Kalorësve të Betimit të Gjakut (血盟 騎士 団, Ketsumei Kishidan).

Të dy Asuna dhe Kirito janë bërë personazhe të njohur në anime dhe manga, duke u shfaqur shpesh në listat e personazheve më të njohur anime. Për më tepër, Asuna ka marrë pjesë në shumë produkte zyrtare të Sword Art Online dhe ka qenë subjekt i pritjes kritike të përzier deri kryesisht pozitive, me fokus në marrëdhëniet e saj me Kirito, atraktivitetin dhe rolin në seri.

Krijimi dhe koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë me krijuesin e serive Reki Kawahara, autori vuri në dukje se personazhet femra në Sword Art Online nuk bazoheshin tek askush që ai njihte në botën reale, me të duke thënë "Unë zakonisht nuk bëj një personazh, ambient ose ndonjë gjë tjetër para se të filloj të shkruaj. Ndërsa shkruaj historinë, vajzat bëhen ato që janë tani. Pra, disi, nuk e di saktësisht, por disi, ideja ime subliminal ose ndonjë emocion i fshehur i krijon personazhet të jenë të fortë dhe të aftë". Kawahara gjithashtu shtoi se ai e shkroi serinë për të demonstruar se ai i shikon lojërat në internet jo si një i sëmurë social ose ikje nga jeta reale, dhe kështu vendosi të tregojë lojëra në një dritë më pozitive në romanet e tij të lehta.[1] Në një intervistë tjetër me Anime News Network, intervistuesja Lynzee Loveridge vuri në dukje se Asuna është një "karakter shumë e fortë", duke e krahasuar atë me nënën e Genji në Përalla e Genjit, për të cilën Kawahara ra dakord.[2]

Sakura-Con 2013, Kawahara vuri në dukje se "personazhi i Asuna që mund të kisha krijuar pak më mirë për Sword Art Online. Kur u bashkua me Kirito, vështirë se kishte ndonjë problem që të dy pasi një çiftë nuk mund t'i kapërcejnë", në përgjigje nëse Asuna ishte një "karakter i ndërlikuar" për t'u zhvilluar. Në një intervistë me Haruka Tomatsu, aktori i zërit i Asuna, ajo tha se "në vend që të kem diçka të ngjashme me të, unë mendoj se për mua, ajo është personi ideal që unë do të doja të bëhesha. Në fund të fundit, ajo mund të gatuajë, është e zgjuar ... Unë mendoj se ajo është lloji i gruas që unë doja të bëhesha dhe të admirohesha. Duke lënë mënjanë nëse mund të gatuaj mirë, me të vërtetë më pëlqen të gatuaj. Unë nuk e di vërtet nëse mund të them nëse jemi njësoj për shkak të sidoqoftë."[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Frye, Patrick (21 maj 2015). "'Sword Art Online' Season 2 and 3: Kawahara Reki talks SAO, 'Accel World', anime, and future plans". Inquisitr (në anglisht). Marrë më 21 prill 2019.
  2. ^ Loveridge, Lynzee (12 prill 2013). "Interview: Sword Art Online's Reki Kawahara". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 21 prill 2019.
  3. ^ Nelkin, Sarah (4 shtator 2013). "Interview: Haruka Tomatsu, Sword Art Online's Asuna". Anime News Network (në anglisht). Anime News Network. Marrë më 14 gusht 2016.