Sword Art Online

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sword Art Online (Japonisht: ソードアート・オンライン, Hepburn: Sōdo Āto Onrain) është një seri japoneze e romaneve të lehta e shkruar nga Reki Kawahara dhe e ilustruar nga abec. Seriali zhvillohet në të ardhmen e afërt dhe përqendrohet në protagonistin Kazuto "Kirito" Kirigaya dhe Asuna Yuuki ndërsa ata luajnë nëpër botë të ndryshme të realitetit virtual MMORPG. Kawahara fillimisht e shkruajti serinë si një roman në uebfaqen e tij nga viti 2002 deri më 2008. Romanet e lehta filluan botimin në shtypjen Dengeki BunkoASCII Media Works nga 10 prill 2009, me një seri spin-off që filloi në tetor 2012. Seriali ka zgjatur nëntë përshtatje manga të botuara nga ASCII Media Works dhe Kadokawa. Romanet dhe përshtatjet e mangave janë licencuar për t'u lëshuar në Amerikën e Veriut nga Yen Press.

Një seri televizive anime e prodhuar nga A-1 Pictures, e njohur thjesht si Sword Art Online, transmetuar në Japoni midis korrikut dhe dhjetorit 2012, me një film televiziv Sword Art Online: Extra Edition që transmetohet më 31 dhjetor 2013 dhe një sezon të dytë, të titulluar Sword Art Online II, duke transmetuar midis korrikut dhe dhjetorit 2014. Një film i animuar me titull Sword Art Online The Movie: Ordinal Scale që shfaq një histori origjinale nga Kawahara u shfaq premierë në Japoni dhe Azinë Juglindore në 18 shkurt 2017, dhe u lëshua në Shtetet e Bashkuara më 9 mars 2017. Një seri anime spin-off me titull Sword Art Online Alternative Gun Gale Online u shfaq premierë në prill 2018, ndërsa një sezon i tretë me titull Sword Art Online: Alicization u transmetua nga tetori 2018 deri në shtator 2020. Një adaptim i një filmi anime të Sword Art Online: Progressive është vendosur të shfaqë premierën në Q4 2021. Një serial live-action do të prodhohet nga Netflix. Gjashtë video lojëra të bazuara në seri janë lëshuar për shumë konzola.

Sword Art Online ka marrë sukses të gjerë tregtar, me romanet e lehta që kanë mbi 26 milion kopje të shitura në të gjithë botën. Seria e romaneve të lehta pati vlerësime të mira, kryesisht në harqet e mëvonshme, ndërsa seritë e tjera si Progresive u vlerësuan që nga fillimi. Seriali anime ka marrë vlerësime të përziera në pozitive, me vlerësime për animacionin e saj, rezultatin muzikor dhe eksplorimin e aspekteve psikologjike të realitetit virtual, por kritikat për ritmin dhe shkrimin e saj.