Kazuto Kirigaya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kazuto Kirigaya
Personazh nga Sword Art Online
Paraqitja e parë Sword Art Online Epizodi 1: "Bota e Shpatave"
Krijuar nga Reki Kawahara
Dubluar nga Yoshitsugu Matsuoka
Informacione
Pseudonimi(et) Shpatari i Zi (黒の剣士 Kuro no kenshi)
Gjinia Mashkull

Kazuto Kirigaya (桐ヶ谷 和人, Kirigaya Kazuto), i lindur si Kazuto Narusaka (鳴坂和人, Narusaka Kazuto), është një personazh fiktiv dhe protagonist i serisë Sword Art Onlineromaneve të lehta të shkruara nga Reki Kawahara. Ai njihet më shumë nga portmanteau i tij, Kirito (キリト, Kirito), emri i tij i lojtarit në videolojën eponime në të cilën romanet janë vendosur pjesërisht.

Në seri, Kirito është përshkruar si një adoleshent i cili u zgjodh si një nga 1000 testuesit beta për një realitet virtual të ri shtetëror-të-artit MMORPG të quajtur Sword Art Online. Pasi loja lëshohet për publikun e gjerë, ai dhe pjesa tjetër e 10,000 lojtarëve shpejt zbulojnë se nuk janë në gjendje të dalin nga llogaria dhe janë bllokuar në simulim nëse nuk arrijnë ta mposhtin lojën.

Në anime, Kirito dublohet nga Yoshitsugu Matsuoka në japonisht.

Krijimi dhe koncepti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë me krijuesin e serive Reki Kawahara, kur u pyet nëse personaliteti dhe karakteri i Kiritos bazoheshin në të tijin, autori u përgjigj se ai zakonisht nuk vë aspekte të vetes në personazhet e tij, dhe me shaka vërejti se "por nëse do ta kisha një pikë ngjashmërie midis Kirito dhe vetvetes, është fakti që asnjëri prej nesh nuk është i mirë në krijimin e partive. Ne [të dy] priremi të luajmë solo në këto lojëra shumë".[1] Ai gjithashtu shtoi se e shkroi serinë për të ndryshuar mendimin e popullarizuar të lojërave në internet; duke e parë atë jo një të sëmurë shoqëror ose thjesht një arratisje nga jeta reale, dhe kështu vendosi të tregojë lojëra në një dritë më pozitive në romanet e tij të lehta. Kur tifozët e pyetën atë për Kirito duke përdorur një shpatë në një lojë të bazuar në armë, Kawahara u përgjigj se shpata e energjisë në Halo mund të jetë arma më e fuqishme nëse përdoret siç duhet.

Shumë tifozë e kanë pyetur Reki Kawahara nëse do të kishte një kryqëzim eventual midis Accel World dhe Sword Art Online, të cilit ai u përgjigj se ndërsa ai kishte shkruar tashmë një skenar ku Kirito dhe Haruyuki Arita takoheshin dhe luftonin, një perspektivë e tillë do të ishte e vështirë për shkak të SAO që zhvillohet në 2022 dhe Accel World në 2046.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Interview with Kawahara Reki @ Sakura-Con 2013" (në anglisht). figure.fm. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 prill 2013. Marrë më 25 gusht 2016.
  2. ^ Frye, Patrick. "'Sword Art Online' Season 2 and 3: Kawahara Reki talks SAO, 'Accel World', anime, and future plans" (në anglisht). Inquisitr. Marrë më 25 gusht 2016.