Athens, Georgia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Athens, Georgia
Qytet
Vendndodhja
Athens, Georgia is located in SHBA
Athens, Georgia
Athens, Georgia

Koordinatat: 33°57′V 83°23′P / 33.950°V 83.383°P / 33.950; -83.383

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Georgia
Qarku Clarke
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 306.2 km2
 •  tokësore 305 km2
 •  ujore 1.2 km2
Lartësia 194 m (m.n.d.)
 •  aglomerati 192.541 banorë
Dendësia 328.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 30601, 30602, 30603, 30604, 30605, 30606, 30607, 30608, 30609, 30612
Prefiksi 706/762

Athens, Georgia (Athens-Clarke, Georgia) është një qytet në qarkun Clarkeshtetit federal Georgia, SHBA. Në Athens, Georgia jetojnë 115452 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 328.8 banor/km2 (851.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 306.2 km2 (118.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 194 m (636 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Athens, Georgia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale