Atina Bojaxhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Аtinа Bojaxhi

Atina Bojaxhi (lindur më 13 mars 1944 në Ohër - 28 dhjetor 2010, Shkup) — sportiste e shquar maqedonase në not. Që nga mosha 11 vjeçare, ajo arriti të përmbysë të gjitha rekordet maqedonase në not në stil të lirë, stil delfin, etj. 

Ajo ishte kampione e botës në Maratonën e Ohrit maratone, organizuar në vitin 1962. Deri më sot, vazhdon të mbetet kampionja më e re e Maratonës së Ohrit, e të gjitha kohërave. Ajo ishte kampione bote në maratonën e ujërave të ëmbla në Ohër, mbajtur në vitin 1962. Ajo ishte dy herë kampione e botës në ujëra të ëmbla, për herë të parë në moshën 18 vjeçare, ajo ende mbetet kampionja më e re e Maratonës së Ohrit në të gjitha kohërat. Në vitin 1962, kur u ngjit në shtegun Capri-Napoli, ajo u bë kampione botërore e ujërave të kripura.

Kulminacionin e saj si notare e arriti në Kanalin e la Manshit me 9 shtator 1969[1] , për 13 orë dhe 20 minuta.

vitin 1977 për nder të saj u xhirua filmi Delfina[2][3] [4] nga ana e Aleksandar Gjurcinov, me Neda Аrneriq në rolin kryesor e ku Atina ishte njëra nga bashkëpunëtorët e filmit.[5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Атина Бојаџи го преплива Ла Манш (11 септември 1969 година), Нова Македонија, 09.09.2014.
  2. ^ М. Џаровска. ""Делфина" се уште стои исправено: Атина Бојаџи" (në maqedonisht). Вест. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2008-09-15.
  3. ^ Лексикон на Ју-Митологијата: Избор (Бојаџи, Атина) Arkivuar 16 shtator 2008 tek Wayback Machine, 15.09.2008
  4. ^ "Списание Маргина" (në maqedonisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2012. Marrë më 23 shtator 2017.
  5. ^ "Исправи се, Делфина" (në maqedonisht). Македонски Информациски Филмски Центар. Marrë më 2008-09-15.[lidhje e vdekur]