Automjeti i zbulimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Transportues personeli me rrota të blinduara Cobra II të Otokar me kamerë vëzhgimi.

Një automjet zbulimi, i njohur gjithashtu si një automjet zbulues, është një mjet ushtarak që përdoret për zbulimin përpara. Janë në shërbim si mjetet e zbulimit me gjurmë ashtu edhe ato me rrota. Në disa vende, tanke të lehta si M551 Sheridan dhe AMX-13 janë përdorur gjithashtu nga togat e zbulimit. Armatimi i tyre varion nga një mitraloz mesatar deri te një top i madh. Shembujt modernë janë të pajisur shpesh me ATGM dhe një gamë të gjerë sensorësh.

Automjetet e zbulimit janë të dizajnuara me disa filozofi: makina zbuluese të përdorura për zbulim pasiv, me profil të ulët ose përmasa të vogla dhe janë të blinduara lehtë për të maksimizuar lëvizshmërinë, duke u mbështetur në shpejtësinë, vjedhjen dhe mbulesën për t'i shpëtuar zbulimit; zbulim i blinduar i përdorur për zbulim aktiv, i ndryshëm nga skautët e zakonshëm në peshën dhe madhësinë e armëve dhe armaturës, të krijuara jo për t'u shkëputur nga sulmet, por për të detyruar rrugën e tyre drejt objektivit të tyre."

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]