Jump to content

Autoriteti i Aviacionit Civil të Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Autoriteti i Aviacionit Civil të Shqipërisë
Emblema e Autoritetit te Aviacionit Civil Shqiptar
ShkurtesaAAC
Formuar më3 shkurt 1991
Llojiorganizatë qeveritare
QëllimiRregullimi i aviacionit civil
SeliaRruga "Sulejman Delvina"
Rajoni i shërbimit
Shqipëri
Gjuha zyrtare
shqip
Drejtori i Përgjithshëm
Edlira Kraja
Organizata amë
Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë e Shqipërisë
Stafi
66
Faqja në internetwww.aac.gov.al

Autoriteti i Aviacionit Civil të Shqipërisë (ish-Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil) bën rregullimin e aviacionit civil në Republikën e Shqipërisë. U ngrit më 3 shkurt 1991 si Drejtoria e Përgjithshme e Aviacionit Civil (DPAC), për të përballuar zhvillimin që kërkonte koha.[1]

Drejtoritë e saj janë:

  • Drejtoria e Trafikut Ajror
  • Drejtoria e Aeroporteve dhe Sigurisë
  • Drejtoria Ekonomike
  • Drejtoria e Sigurisë Ajrore

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 13 shtator 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]