Avihai Yadin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Avihai Yadin
Avihay Yadin.JPG
Të dhënat personale
Emri i plotëAvihai Yadin
Data e lindjes26 tetor 1986
Vendi i lindjesHod Hasharon, Izrael
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualHapoel Tel Aviv F.C.
Numri26
Karriera në rini
Hapoel Kfar Saba F.C.
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2008Hapoel Kfar Saba F.C.65(3)
2008–2012Hapoel Tel Aviv F.C.115(5)
2012–2016Maccabi Haifa F.C.51(0)
2016–Hapoel Tel Aviv F.C.1(0)
Ekipi kombëtar
2009–Izraeli10(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Avihai Yadin (Hebraisht: אביחי ידין; lindi më 26 tetor 1986) është futbollistë izraelitë i cili luan për skuadrën Hapoel Tel Aviv si mesfushor mbrojtës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yadin filloi të luaj si fëmijë kur ishte pjesë i Hapoel Kfar Saba dhe u bë anëtarë i të rriturve në moshën 19 vjeç. Gjatë 3 viteve në skuadrën e të rriturve, ai luajti 86 ndeshje, shënoi 2 gola dhe bëri 1 asistim dhe pastaj u zhvendos në Hapoel Tel Aviv. Ai fitoi një kampionatë dhe 3 kupa dhe ka luajtur më shumë se 100 ndeshje. Më 20 shtator 2012, ai nënshkroi kontratë 5 vjeçare në skuadrën Maccabi Haifa.