Azem Maksutaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Azem Maksutaj

Azem Maksutaj lindi më 8 korrik 1975 në Rrafshin e Dukagjinit.

Azemi lufton për ngjyrat zvicerane në Kick dhe ThaiBox dhe ka arritur deri në gusht 2005 13 tituj botërorë në këtë Sport luftarak në kategori të ndryshme të peshave deri në peshën Supër të rëndë. Është edhe pjesëmarrës i Turneut më të njohur të Kickboxit i quajtur K1.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maksutaj ka zhvilluar 99 ndeshje nga të cilat ka 75 fitore (56 me nokaut), 2 barazim dhe 22 humbje.

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjat krierës sportive Maksutaj ka arritur këto suksese:

 • Kampion i Zvicrës SMTV deri në 63 kg 1993
 • Kampion Botëror EMTA deri në 76 kg 1994
 • Kampion Botëror WMTA deri 76 kg 1994
 • Kampion Botëror ISKA deri 76 kg 1996
 • Kampion Botëror ISKA deri 76 kg 1997
 • Kampion Botëror ISKA deri 83 kg 1998
 • Kampion Botëror WKA deri 79 kg 1999
 • Kampion Botëror WAKO Pro deri 79 kg 1999
 • Kampion Botëror WPKL deri 79 kg 1999
 • Kampion Botëror WPKC deri 86 kg 2001
 • Kampion Botëror WMTA deri 95 kg 2001

Të arriturat tjera

 • Garues i K-1- nga viti 1995
 • Fitues i K-1 Fight-Night 1999, 2000
 • Finalist i K-1 Marsej (Francë) 2002
 • Grand Prix Paris K-1 (Francë) 2002)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]