Bërbili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bërbili (kroatisht: Slavuj) është një album muzikor nga dyshja muzikore kroate Dina e Mel (këngëtare dhe muzikologe Dina Bušić dhe kitaristja Melita Ivković). Këngët e Zadar Arbanasit janë harruar në album, në dialektin Arbanasi, në interpretimet e Dinës dhe Melit. Këngëtarja nga dyshja Dina Bušić mblodhi materiale për albumin në vitin 2000. Për nevojat e studimeve të muzikologjisë, ajo regjistroi këngëtarë origjinalë, shumë prej të cilëve nuk janë më gjallë sot. Nga viti 2017 deri në vitin 2020, u krijua një transportues i zërit, me mbështetjen e muzikantëve të famshëm që njohën vlerën e këtij projekti: Miroslav Tadić (kitarë), Edin Karamazov (kitarë dhe saz) dhe Yvette Holzwarth (violinë). Performuesit Dina dhe Mel vendosën ta regjistrojnë atë në një ambient akustik natyror, pa altoparlant. Ata zgjodhën kishën në Zlarin. Është publikuar në mars 2020. Ata e prezantuan albumin për audiencën e Zarës më 23 shtator 2020 në kishën e Shën Nikollës dhe ky ishte koncerti premierë i Dina e Mel. Me atë rast, u promovua një video e prodhuar, drejtuar dhe regjistruar nga Mare Milin, ndërsa redaktimi u nënshkrua nga Maida Srabović/Tetrabot, dhe rolin e një bilbili në të e luan koreografi, valltari dhe pedagogu i vallëzimit Zadar Josipa Štulić.[1][2] Përkthimet janë vepër e Ljiljana Llilli Koci dhe Maximilijana Barančić.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ana Marušić/Vijesti iz kulture/M.Š./HRT: Dina e Mel zadarskoj publici predstavile svoj hvaljeni album 'Slavuj' HRT. 25. rujna 2020.. Pristupljeno 27. rujna 2020.
  2. ^ eZadar.hr: U crkvi sv. Nikole koncert i promocija albuma Bërbili Dine e Mel eZadar. 23. rujna 2020.. Pristupljeno 27. rujna 2020.
  3. ^ (eng.) Dina e Mel ‎– Bërbili = Slavuj : zaboravljene pjesme zadarskih Arbanasa Discogs. . Pristupljeno 27. rujna 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bërbili
Studio album nga Dina e Mel
Lëshuar më 15 mars 2020
Inçizuar më 2017-2020
Label Nota Bene Records
Producent(e) Dina Bušić