Jump to content

BM-21 Grad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një raketë ruse BM-21 Grad në një shasi Ural-4320 (2B17) në Shën Petersburg përpara Paradës së Fitores.

BM-21 "Grad" (rusisht: БМ-21 "Град") është një lëshues raketash i shumëfishtë 122mm i projektuar në Bashkimin Sovjetik. Sistemi dhe raketa M-21OF u zhvilluan për herë të parë në fillim të viteve 1960 dhe panë përdorimin e tyre të parë luftarak në mars 1969 gjatë konfliktit kufitar kino-sovjetik. BM do të thotë boyevaya mashina (rusisht: боевая машина), dhe pseudonimi grad do të thotë "breshër". Sistemi i plotë me mjetin lëshues BM-21 dhe raketën M-21OF është caktuar si sistemi i raketave në terren M-21. Sistemi i plotë është më i njohur si një sistem lëshues i shumëfishtë raketash Grad.

Në vendet e NATO-s sistemi, ose sistemi i plotë ose vetëm mjeti lëshues, fillimisht njihej si M1964. Disa vende të tjera kanë kopjuar Grad ose kanë zhvilluar sisteme të ngjashme. Në shërbimin rus, zëvendësimi i synuar i tij është Tornado 9A52-4. Shumë sisteme të ngjashme MLRS 122mm janë bërë nga vende të ndryshme bazuar në BM-21 Grad.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]