BMP-1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
BMP-1
BMP-1 03.jpg
BMP-1 në Bolling Air Force Base, 1 Tetor 1986.
Tipi Mjet kundra këmbësorisë IFV
Vendi i origjinës Flamuri Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1966–sot
Përdorur nga Bashkimi Sovjetik, Rusia, Polonia, Egjipti, Siria, Kina, Afganistani, India, Iraku, Gjermania, Greqia, Shqipëria dhe Suedia.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Pavel Isakov
Dizenjuar 1961–1965
Prodhuesi Kurgan (KMZ) (Bashkimi Sovjetik)
ZTS Dubnica nad Váhom (Çekosllovaki)
Prodhuar 1966–1982 (Bashkimi Sovjetik)
Numri ndërtuar Më shumë se 20,000 nga të gjitha variantet (BRSS)
Më shumë se 3,000 nga të gjitha variantet (Kinë)
Variante BMP-1, BMP-2, MLI-84, Boragh
Specifikimet
Pesha 13.2 ton
Gjatësia 6.735 m
Gjërësia 2.94 m
Lartësia 2.068 m
1.881 m në majën e kullës
Ekuipazhi 3 (komandanti, shoferi dhe artilieri) + 8 pasagjerë

Blindi 6–33 mm çelik i mbështjellë me ngjitje
Armatimi
kryesor
73 mm top gjysëm automatik 2A28 Grom me (40 predha)
Lëshues ATGM për raketë antitank 9M14 Malyutka (4 predha)
Armatim
dytësor
7.62 mm PKT mitraloz koaksial (2,000 fishekë)
Motorri UTD-20, 6-cilindra, 4-kohë, në formë V, injeksion pa ajër, ftohje me ujë, 15.8 litra naftë (diesel)
224 kW në 2,600 xhpm
Fuqi/peshë 17.0 kW/ton
Suspensioni balestra individuale me amortizatorë në rrotat e para dhe të gjashta
Lartësia nga toka 370 mm
Kapaciteti i karburantit 462 litra
Rrezja
operacionale
600 km në rrugë
500 km jasht rruge
Shpejtësia 65 km/h në rrugë
45 km/h jasht rruge
7-8 km/h në ujë