BTR-152

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
BTR-152
Two Soviet-built BTR-152V2.JPEG
Tipi Transportues trupash i blinduar
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 24 Marsi 1950 - sot
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi B. M. Fitterman
Dizenjuar Nëntor 1946 - 1949
Prodhuesi Automotive Factory No. 2 Zavod imeni Stalina (deri në 1956)
Automotive Factory No. 2 Zavod imeni Likhacheva (nga 1956 deri 1962)
Prodhuar 1950 - 1962
Numri ndërtuar rreth 15,000
Specifikimet
Pesha 9.91 ton
Gjatësia 6.55 m
6.83 m BTR-152V
Gjërësia 2.32 m
Lartësia 2.04 m (pa mitralozin)
2.36 m (me mitralozin)
2.41 m (BTR-152V me mitralozin)
Ekuipazhi 2 (+18 pasagjerë)

Blindi çelik i ngjitur
15 mm në pjesën e përparme
9 mm në pjesën e mbrapme dhe anësore
10 mm çatia
4 mm nën mjet
Armatimi
kryesor
mitraloz i lehtë 7.62mm SGMB (1,250 fishekë), mitraloz i rëndë (në vend të tij mund të përdoret edhe mitralozi i rëndë 12.7 mm DShK 1938/46 (500 fishekë) )
Armatim
dytësor
mitraloz i lehtë 2x7.62mm SGMB (1,250-1,750 fishekë) në pjesën anësore (opsionale)
Motorri ZIS-123 6-cilindra në linjë, ftohje me ujë, me benzinë (për variantet e bazuara në ZiS-151)
ZiL-137K 6-cilindra në linjë, me benzinë (për variantet e bazuara në ZiL-157)
82 kW në 3,000 rpm. (për variantet e bazuara në ZiS-151)
80 kW (për variantet e bazuara në ZiL-157)
Fuqi/peshë 8.3 kW/ton
8.1 kW/ton për BTR-152V
Suspensioni me rrota 6×6
përpara - 2 susta dhe amortizatorë hidraulik.
mbrapa - 2 susta dhe balestra
Lartësia nga toka 300 mm
Kapaciteti i karburantit 300 litra
Rrezja
operacionale
650 km
Shpejtësia 75 km/h
65 km/h për BTR-152V


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: BTR-152 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale