Badlands (park nacional)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Badlands1.jpg

Badlands (park nacional) (angl.. Badlands National Park) gjindet në shtetin federal Dakota JugoreSHBA dhe njëri nga 58 parqet nacionale të SHBA-ve.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Parku shtrihet në një siperfaqe prej . 98.740 hektarësh .

Historia[redakto | përpunoni burim]

Badlands (park nacional) është emërtuar si Monument Kombëtar në vitin 1939. Kjo zonë u riemërtua si Park Kombëtar në vitin 1978.

Bota bimore[redakto | përpunoni burim]

Bota shtazore[redakto | përpunoni burim]

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]