Badlands (park nacional)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Badlands (park nacional) (angl.. Badlands National Park) gjindet në shtetin federal Dakota JugoreSHBA dhe njëri nga 58 parqet nacionale të SHBA-ve.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku shtrihet në një siperfaqe prej . 98.740 hektarësh .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Badlands (park nacional) është emërtuar si Monument Kombëtar në vitin 1939. Kjo zonë u riemërtua si Park Kombëtar në vitin 1978.

Bota bimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bota shtazore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Badlands National Park Official Site". National Park Service (në anglisht).
  • "Badlands Visitor Information Web Site". General Information and Recommendations (në anglisht).
  • "Badlands Bombing Range". Army Corps of Engineers. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2000. Marrë më 9 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)