Jump to content

Bahaizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bahaizmi (/ bəˈhɑːiː, bəˈhaɪ /; Persisht: بهائی Bahāʼi) është një fe që mëson vlerën thelbësore të të gjitha feve, dhe unitetin dhe barazinë e të gjithë njerëzve.[1] Themeluar nga Baháʼu'lláh në vitin 1863, fillimisht u rrit në Persi dhe pjesë të Lindjes së Mesme, ku është përballur me përndjekje të vazhdueshme që nga fillimi i saj.[2] Vlerësohet të ketë ndërmjet 5 dhe 8 milion adhurues, të njohur si Baháʼís, të përhapur në disa vende të botës.[3]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "bahai". Dictionary.com Unabridged (në anglisht) (bot. 4th). Random House, Inc. 2017.
  • Affolter, Friedrich W. (janar 2005). "The Specter of Ideological Genocide: The Baháʼís of Iran" (PDF). War Crimes, Genocide, & Crimes Against Humanity (në anglisht). 1 (1): 75–114. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2012. Marrë më 3 janar 2020.
  • "Worldwide Adherents of All Religions by Six Continental Areas, Mid-2010". Encyclopædia Britannica (në anglisht). 2010. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2016. Marrë më 3 janar 2020.