Bai Yang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bai Yang
Bai Yang.jpg
Bai Yang
Informacione personale
Vendlindja Kina Kina Pekin
Vendvdekja Kina Kina Shangai
Filma & seriale 
 shquar
Crossroads (1937)
Bashkëshort(ja) Jiang Junchao
Kombësia Kineze

Bai Yang (Kinezisht: 白杨;) ishte aktore kineze. Aktrimi i saj filloi që nga vitet 1930 deri tek vitet 1950. Gjatë këtyreve viteteve ajo ishte një nga aktoret më të famshme. Crossroads (1937), The Spring River Flows East (1947), Eight Thousand Li of Cloud and Moon (1947), dhe New Year's Sacrifice (1955) ishin filmat që ka luajtur Bai Yang.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bai Yang lindi më 4 mars 1920 në Pekin. Emri i saj i vërtetë ishte Yang Chengfang, Yang Mo ishte motra e saj. Kur Yang ishte 11 vjeç, të dy prindërit e saj vdiqën. Ajo u martua me regjisorin e filmit Jiang Junchao, me të cilin ka pasur dy fëmijë.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bai Yang vdiq më 18 shtator 1996, ajo u varros në Binhai Guyuan në Shanghai.