Bakersfield, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bakersfield, California
Anglisht : City of Bakersfield
qytet
noform
Bakersfield skyline at night with the Rabobank Arena in the foreground.
Stema_figuraFlag of Bakersfield, California.png
Vendndodhja
Bakersfield, California is located in SHBA
Bakersfield, California
Bakersfield, California

Koordinatat: 35°22′V 119°1′P / 35.367°V 119.017°P / 35.367; -119.017

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Kern----
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 371.946 km2
 •  tokësore 368.204 km2
 •  ujore 3.742 km2
Popullsia 347483 banorë (2010)
 •  urbane 523.994 banorë
 •  aglomerati 839.631 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 93220, 93241, 93301–93309, 93311–93314, 93263, 93380–93390, 93399 , 93313
Prefiksi 661
Faqja Zyrtare www.bakersfieldcity.us

Bakersfield, California (City of Bakersfield) është një qytet në qarkun Kern----]] të shtetit federal California, SHBA. Në Bakersfield, California jetojnë 347483 banorë (2010)[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 371.946 km2 (143.609 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (404 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bakersfield (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 gusht 2012. Marrë më mars 31, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bakersfield". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bakersfield, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale