Balca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Balcë
Μελισσοχώριον
Fshat
Vendndodhja
Balcë is located in Greqia
Balcë
Balcë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Fivë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 285 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 15′ 58″ Veri

23° 14′ 6″ Lindje

Popullsia 670 banorë (2011)

Balcë[1] (greqisht: Μελισσοχώριον/Melissokhorion) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1953, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μπάλτσα/Báltsa.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Báltsa - Melissokhorion