Bandar Seri Begauan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bandar Seri Begawan
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
27,285 banorë
272/km2 (704.5/sq mi) banorë/km²
Sipërfaqja 100.36 km2 (38.7 sq mi) km²
Administrata
Shteti Brunei
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare www.municipal-bsb.gov.bn
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


The Ceremonial Ship beside the Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque
Skeda:Bus station BSB.JPG
The main bus station is located at Jalan Cator.
Located on an archaeological site at Kota Batu, Brunei museum is the largest in the country.
Skeda:Sculpture Persiaran Damuan.JPG
Brunei Darussalam's sculpture at Persiaran Damuan.

Bandar Seri Begawan (Jawi: بندر سري بڬاوان) popullsia 27.285 (që nga 2002), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Sulltanatit të Bruneit.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Bandar Begawan është e vendosur në 4° 53' 25" N, 114° 56' 32" E, në bregun verior të lumit Bruneit.

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Omar Ali Saifuddin Mosque.JPG
175x175px
175x175px
175x175px
The Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque. Kampong Ayer. Memorial opposite Kampong Ayer. The tomb of late Sultan Sharif Ali also known as Sultan Berkat, the third Sultan of Brunei who ruled between 1426-1432.
175x175px
175x175px
175x175px
Gadong BSB Brunei.jpg
Street scenery, Jalan Sultan. Outside view of the Royal Regalia Building. Sungei Brunei (Brunei river). Street in Gadong, the main shopping district of Bandar Seri Begawan.

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Bandar Seri Begawan