Banesa e Man Kashamit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Man Kashamit
Man Kashami House 01.jpg
Banesë
Vendndodhja Kavajë, Shqipëri
Koordinatat 41°10′57″V 19°33′50″L / 41.182486°V 19.563811°L / 41.182486; 19.563811Koordinatat: 41°10′57″V 19°33′50″L / 41.182486°V 19.563811°L / 41.182486; 19.563811
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret II
Nr. i referencës KJ001
Tipologjia Banesë
Banesa e Man Kashamit is located in Shqipëria
Banesa e Man Kashamit
Banesa e Man Kashamit në hartë

Banesa e Man Kashamit i përket fillimeve të shek XX , është një ndërtese 2 katëshe dhe vlerësohet shumë për trajnimin e elementeve arkitektonik të pamjes së jashtme. Ndërtesa ndodhet në qendër të qytetit rruga Fehla Karaboja. Monument i kategorisë II. Ky monument është i miratuar me numër nr.62 me 24.02.2006.[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I Durresit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 26 janar 2016.