Jump to content

Banesa e Man Kashamit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Banesa e Man Kashamit
Banesë
VendndodhjaKavajë, Shqipëri
Koordinatat41°10′57″N 19°33′50″E / 41.182486°N 19.563811°E / 41.182486; 19.563811
Organi drejtuesDRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretII
Nr. i referencësKJ001
TipologjiaBanesë
Banesa e Man Kashamit is located in Earth
Banesa e Man Kashamit (Earth)

Banesa e Man Kashamit i përket fillimeve të shek XX , është një ndërtese 2 katëshe dhe vlerësohet shumë për trajnimin e elementeve arkitektonik të pamjes së jashtme. Ndërtesa ndodhet në qendër të qytetit rruga Fehla Karaboja. Monument i kategorisë II. Ky monument është i miratuar me numër nr.62 me 24.02.2006.[1].

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I Durresit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 26 janar 2016.