Baraboo, Wisconsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baraboo, Wisconsin
Anglisht : City of Baraboo
qytet
noform
Vendndodhja
Baraboo, Wisconsin is located in SHBA
Baraboo, Wisconsin
Baraboo, Wisconsin

Koordinatat: 43°28′5″V 89°44′30″P / 43.46806°V 89.74167°P / 43.46806; -89.74167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Wisconsin
Qarku Sauk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.35 km2
 •  tokësore 19.14 km2
 •  ujore 0.21 km2
Popullsia 12048 banorë (2010)
Dendësia 629.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1882
Zona Kohore Central−6
Verore CDT−5
Prefiksi 608
Koordinatat 43° 28′ 5″ Veri

89° 44′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofbaraboo.com

Baraboo, Wisconsin (City of Baraboo) është një qytet në qarkun Saukshtetit federal Wisconsin, SHBA. Në Baraboo, Wisconsin jetojnë 12048 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 629.5 banor/km2 (1630.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 19.35 km2 (7.47 sq mi) .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Baraboo, Wisconsin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale