Jump to content

Bastun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një koleksion e bastuneve të ndryshme

Bastuni mund të jetë një pajisje e përdorur kryesisht për të ndihmuar në ecje, për të siguruar qëndrueshmëri ose mbështetje, ose për të ndihmuar në mbajtjen e një qëndrimi të mirë, por disa dizajne gjithashtu shërbejnë si një aksesor i modës, ose përdoren për vetëmbrojtje.

Bastuni vijnë në shumë forma dhe madhësi dhe disa janë bërë sende të koleksionistit. Personat me aftësi të kufizuara mund të përdorin disa lloje bastune si patericë. Bastuni gjithashtu ka qenë historikisht i njohur që përdoret si armë mbrojtëse ose fyese dhe mund të jetë thikë ose shpatë brenda saj.

Alpinistët përdorin shkopinj për të ecur, të njohur edhe si shufra udhëtimi, shtabin e pelegrinëve, shtegët e shëtitjes ose shkopinjtë e alpinizmit, për një larmi të gjerë qëllimesh: për të pastruar rrjetat e merimangës ose për të ndarë pjesë shkurre të trasha ose bari që errësojnë gjurmët e tyre; si një mbështetje kur shkoni përpjetë ose si një frenë kur shkoni në tatëpjetë; si pikë ekuilibri kur kryqëzoni prurjet, kënetat ose terrenin tjetër të përafërt; të ndjehen për pengesa në rrugë; për të provuar baltë dhe pellgje për thellësi; për të rritur aftësinë e të ecurit, dhe si mbrojtje kundër kafshëve të egra.

Një koleksionist i bastuneve cilësohet si një rabologist.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ANTIQUE WALKING STICKS - British Pathé". Britishpathe.com. Marrë më 2013-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]