Baton Rouge, Louisiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baton Rouge, Louisiana
Anglisht : City of Baton Rouge
qytet
Flamuri_figura
Vendndodhja
Baton Rouge, Louisiana is located in SHBA
Baton Rouge, Louisiana
Baton Rouge, Louisiana

Koordinatat: 30°26′55″V 91°7′33″P / 30.44861°V 91.12583°P / 30.44861; -91.12583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Louisiana
Qarku East Baton Rouge Parish
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 204.89 km2
 •  ujore 5.7 km2
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Popullsia 229553 banorë (2010)
 •  urbane 594,309 (US: 68th) banorë
 •  aglomerati 820,159 (US: 69th) banorë
Dendësia 1144.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1719
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 70821
Prefiksi 225
Koordinatat 30° 26′ 55″ Veri

91° 7′ 33″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Baton Rouge

Baton Rouge, Louisiana (City of Baton Rouge) është një qytet në qarkun East Baton Rouge Parishshtetit federal Louisiana, SHBA. Në Baton Rouge, Louisiana jetojnë 229553 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 1144.8 banor/km2 (2964.7 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 204.89 km2 (79.11 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 17 m (56 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2014-08-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Baton Rouge, Louisiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale