Baza Ajrore Ramstein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje ajrore e Ramstein që tregon hangarët, magazinat dhe terminalin e pasagjerëve përgjatë linjës së fluturimit.

Baza Ajrore Ramstein ose Ramstein AB (IATA: RMS, ICAO: ETAR) është një bazë e Forcave Ajrore të Shteteve të BashkuaraRheinland-Pfalz, një shtet në Gjermaninë jugperëndimore. Ai shërben si seli për Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara në Evropë - Forcat Ajrore në Afrikë (USAFE-AFAFRICA) dhe gjithashtu për Komandën Ajrore AleateNATO-s (AIRCOM). Ramstein ndodhet pranë qytetit Ramstein-Miesenbach, i cili qëndron jashtë portës perëndimore të bazës, në rrethin rural të Kaiserslautern.

Porta lindore e bazës ajrore Ramstein është afërsisht 16 kilometra nga Kaiserslautern (i referuar në vend nga amerikanët si "K-Town"). Komunitete të tjera civile aty pranë përfshijnë Landstuhl, rreth 5 kilometra nga porta perëndimore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]