Rainland-Palatinate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajnland-Pfalci
Flamuri i Rajnland-Pfalci
Stema zyrtare e Rajnland-Pfalci
Location of Rajnland-Pfalci
Popullsia
 • Gjithsej4,093,903
Faqja zyrtarewww.rlp.de

Rajnland-Pfalci shqiptimi [ˈʁaɪ̯nlant ˈp͡falt͡s]), është shtet në perëndim të Gjermanisë. Ajo mbulon 19,846 km2 dhe ka rreth 4.05 milion banorë. Është e nënta më e madhe dhe e gjashta më e populluar nga gjashtëmbëdhjetë shtetet. Majnci është kryeqyteti dhe qyteti më i madh. Kufizohet nga Nordrajn-Vestfalen, Sarlanda, Baden-Vyrtemberg dhe Hesia dhe ndan kufitë ndërkombëtarisht me Francën, Luksemburgun dhe Belgjikën.

Rajnland-Pfalci u krijua në vitin 1946 pas Luftës së Dytë Botërore, nga pjesë të ish shteteve të Prusisë (pjesë e krahinës së saj në Rajnland), Hesia dhe Bavaria (ish-kreis ose distrikti i Pfalcit periferik), nga administrata ushtarake franceze në Gjermaninë e okupuar nga aleatët. Rajnland-Pfalci u bë pjesë e Republikës Federale të Gjermanisë në vitin 1949 dhe ndau kufirin e vetëm të vendit me Protektoratin Saar derisa ky i fundit u kthye në kontrollin gjerman më 1957. Trashëgimia natyrore dhe kulturore e Rajnland-Pfalcit përfshin rajonin e gjerë të vreshtarisëPalatinate, peisazhe piktoreske, dhe shumë kështjella dhe pallate.[1]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajnland-Pfalci është i ndarë në 24 rrethe (Landkreise), 12 qytete të pavarura (Kreisfreie Städte).

Rrethe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Ahrweiler
 2. Altenkirchen (Westerwald)
 3. Alzey-Worms
 4. Bad Dürkheim
 5. Bad Kreuznach
 6. Bernkastel-Wittlich
 7. Birkenfeld
 8. Cochem-Zell
 9. Donnersbergkreis
 10. Bitburg-Prüm
 11. Germersheim
 12. Kaiserslautern
 13. Kusel
 14. Koblenz
 15. Mainz-Bingen
 16. Mayen-Koblenz
 17. Neuwied
 18. Rhein-Hunsrück-Kreis
 19. Rhein-Lahn-Kreis
 20. Rhein-Pfalz-Kreis
 21. Südliche Weinstraße
 22. Südwestpfalz
 23. Trier-Saarburg
 24. Vulkaneifel
 25. Westerwaldkreis

Qytete të pavarura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Frankenthal (Pfalz)
 2. Kaiserslautern
 3. Koblenz
 4. Landau in der Pfalz
 5. Ludwigshafen am Rhein
 6. Mainz
 7. Neustadt an der Weinstraße
 8. Pirmasens
 9. Speyer
 10. Trier
 11. Worms
 12. Zweibrücken

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rheinland-Pfalz, Staatskanzlei. "Rhineland-Palatinate - in the middle of Europe". rlp.de (në anglisht). Marrë më 2017-07-24.