Jump to content

Rainland-Palatinate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajnland-Pfalci
Flamuri i Rajnland-Pfalci
Stema zyrtare e Rajnland-Pfalci
Location of Rajnland-Pfalci
Popullsia
 • Gjithsej4,093,903
Faqja zyrtarewww.rlp.de

Rajnland-Pfalci shqiptimi [ˈʁaɪ̯nlant ˈp͡falt͡s]), është shtet në perëndim të Gjermanisë. Ajo mbulon 19,846 km2 dhe ka rreth 4.05 milion banorë. Është e nënta më e madhe dhe e gjashta më e populluar nga gjashtëmbëdhjetë shtetet. Majnci është kryeqyteti dhe qyteti më i madh. Kufizohet nga Nordrajn-Vestfalen, Sarlanda, Baden-Vyrtemberg dhe Hesia dhe ndan kufitë ndërkombëtarisht me Francën, Luksemburgun dhe Belgjikën.

Rajnland-Pfalci u krijua në vitin 1946 pas Luftës së Dytë Botërore, nga pjesë të ish shteteve të Prusisë (pjesë e krahinës së saj në Rajnland), Hesia dhe Bavaria (ish-kreis ose distrikti i Pfalcit periferik), nga administrata ushtarake franceze në Gjermaninë e okupuar nga aleatët. Rajnland-Pfalci u bë pjesë e Republikës Federale të Gjermanisë në vitin 1949 dhe ndau kufirin e vetëm të vendit me Protektoratin Saar derisa ky i fundit u kthye në kontrollin gjerman më 1957. Trashëgimia natyrore dhe kulturore e Rajnland-Pfalcit përfshin rajonin e gjerë të vreshtarisëPalatinate, peisazhe piktoreske, dhe shumë kështjella dhe pallate.[1]


Rajnland-Pfalci është i ndarë në 24 rrethe (Landkreise), 12 qytete të pavarura (Kreisfreie Städte).

Qytete të pavarura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Rheinland-Pfalz, Staatskanzlei. "Rhineland-Palatinate - in the middle of Europe". rlp.de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2019. Marrë më 2017-07-24.