Jump to content

Triri

Coordinates: 49°45′N 6°38′E / 49.750°N 6.633°E / 49.750; 6.633
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Trier)

49°45′N 6°38′E / 49.750°N 6.633°E / 49.750; 6.633

Triri
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej101,685 (19, 12, 2.006)
{{{postal_code_type}}}
54290, 54292, 54293, 54294, 54295, 54296
Faqja zyrtareTrier.de

Triri (gjermanisht: Trier, lux. Tréier, frë. Trèves) është qytet që shtrihet në anën perëndimore të Rheinland-Pfalz, aty kanë selinë Universitetet, Shkollat e larta, Akademija ushtarake si dhe Dioceze Romako Katolike Bistumi Trier. Qyteti para 2000 vitesh është quajtur Augusta Treverorum (dhe në gjysmën e dytë të shekullit III qyteti u quajt vetëm Treveris) kështu që dhe njihet si qyteti më i vjetër në Gjermani.

Triri me afro 100.000 banorë rradhitet si qytet i katërt më i madh pas Mainz, Ludwigshafen am Rhein dhe Koblenz. Tjera qytete të mëdha janë: Saarbrücken diku 80 Kilometra në juglindje dhe Koblenz, diku rreth 100 Kilometra verilindje si dhe kryeqyteti i Luksenburgut Luxemburg vetëm diku rreth 50 Kilometer në jugperëndim të Trierit.


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]