Rhein-Pfalz-Kreis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rhein-Pfalz-Kreis
Qytet
noform
Stema_figura
Njësia Federale Rheinland-Pfalz
Kryetari i Bashkisë Werner Schröter (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 304,88 km2
Popullsia 148.860 (31. tetor 2005) banorë
Dendësia 488 Banorë në banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 56001 - 56077
Prefiksi 0261
Faqja Zyrtare [1]

Rhein-Pfalz-Kreis (deri 31 dhjetor 2003 ishte "Landkreis Ludwigshafen") është rreth (Kreis) në juglindje të Rheinland-Pfalz, Gjermani. Teritoret rrethuese të tijë janë qyteti Worms, rrethi Bergstraße, teritori Mannheim, Frankenthal dhe Ludwigshafen, Rhein-Neckar, teritori Speyer, rrethi Karlsruhe, Germersheim, Südliche Weinstraße dhe Bad Dürkheim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]