Raini i Veriut dhe Falia Perendimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri zyrtar
Flag of North Rhine-Westphalia.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of North Rhine-Westphalia.svg Coat of arms of North Rhine-Westfalia.svg
Statistika
Kryeqyteti: Düsseldorf
Hapësira: 34.083.53 km²
Banorë: 18.036.855 (korrik 2006)
Dendësija e popullsisë: 529 Banorë në km²
Website: http://www.nrw.de/]
ISO 3166-2: DE-NW
Politika
Kryeministri: Hannelore Kraft (SPD)
Partia në pushtet: SPD dhe Die Grünen
Harta
Deutschland Lage von Nordrhein-Westfalen.svg

Nordrhein-Westfalen (NRW) sqt.Nordrajn Vestfalen shtrihet në perëndim, gjerësisht veriperëndim, të Gjermanisë dhe ka rreth 18 milion banorë. Nordrhein-Westfalen ka një sipërfaqe të territorit prej 34.080 km² dhe rradhitet e katërta me rradhë ne Gjermani. Kryeqyteti i saj është Düsseldorf sqt.Dyseldorf kurse Köln sqt.Këlni është qyteti më i madh në Nordrhein-Westfalen.

Nordrhein-Westfalen kufizohet në veri me Niedersachsen shqip Saksoninë e Ulët, në lindje me Hessenin dhe në jug me Rheinland-Pfalz si dhe në anën perëndimore Belgjika dhe Holanda.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi
Sporti

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]