Jump to content

Beat It

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Beat It

Beat It është një këngë e shkruar nga muzikanti Amerikan Michael Jackson. Këjo kënga gjendet në albumin Thriller. Në këtë këngë kitaristi i grupit Van Halen, Eddie Van Halen, lozi kitarë. Këjo kënga ka fituar 2 Grammy Awards dhe 2 American Music Awards.

Procesi i Krijimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beat It u krijua sepse, producenti i albumit Thriller, Quincy Jones, donte të vënte një këngë në stilin rock ne album. Këjo kënga fokusohet reth temave të guximit dhe disfatës. Tempoja e këngës është 140 BPM.

Suksesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këjo kënga është një nga këngat më të njohur të viteve 1980. Kur u lëshua për herë të parë, Beat It arriti vëndin 1 në Billboard 100.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]